ČLÁNOK
Daňové licencie majú firmy platiť od jari 2015
14. októbra 2013

Nové daňové licencie, ktoré avizuje rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, budú musieť obchodné spoločnosti zrejme platiť od jari 2015. Konštatoval to po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu, na ktorom ministri návrh rozpočtu schválili, šéf rezortu financií Peter Kažimír. Konkrétne detaily tohto opatrenia zatiaľ známe nie sú, rezort financií chce o nich v nasledujúcich týždňoch rokovať so zamestnávateľmi.

  „Pomenovali sme zámer. Sme rozhodnutí doručiť takýto typ nástroja. O konkrétnych detailoch budeme rokovať v nasledujúcom mesiaci,“ vyhlásil minister financií s tým, že takýto typ licencií sa používa aj v iných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, kde podobnú licenciu platia spoločnosti s ručením obmedzeným vo výške 1 750 eur ročne. Ministerstvo financií v návrhu rozpočtu kalkuluje s priemernou sumou licencie 1 000 eur ročne na obchodnú spoločnosť. Platby však budú zrejme pre spoločnosti diferencované. Podľa čoho, bude závisieť od nasledujúcich rokovaní.

Dôvodom, prečo sa vláda rozhodla využiť tento nástroj, je podľa Kažimíra vývoj daňových povinností obchodných spoločností v posledných rokoch. Za posledné štyri roky totiž podľa neho vyše 60 % právnických osôb malo nulovú daňovú povinnosť, kým počet firiem stále stúpa. Opatrenie má podľa ministra napomôcť k lepšej predvídateľnosti príjmov a motivovať ku kladnej daňovej povinnosti. „Nehovoríme o nejakej sume, ktorá by mala niekoho zlikvidovať,“ dodal.

Uvedenú licenciu však zrejme všetky podniky platiť nebudú. Rezort financií totiž podľa Kažimíra počíta s tým, že poplatku sa vyhnú napríklad novovzniknuté firmy. Takisto zrejme budú mať možnosť poplatok odložiť na nasledujúce účtovné obdobia spoločnosti, ktoré sa dostanú do platobnej neschopnosti. V každom prípade má platiť, že pre spoločnosti, ktoré dane odvádzajú, bude poplatok za licenciu odpočítateľnou položkou.

Ministerstvo financií zavedenie novej daňovej licencie prezentovalo spolu so zámerom zníženie korporátnej dane z terajších 23 % na 22 %. Pri započítaní oboch spomínaných opatrení by mal byť rozpočet v pluse. Na licenciách by totiž mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane. Ako doplnil vo štvrtok premiér Robert Fico, zavedenie licencií vníma skôr ako preventívny prostriedok, ktorý vláda kompenzuje práve znížením dane z príjmov právnických osôb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS