ČLÁNOK
Daňová reforma sa podľa Mihóka musí realizovať komplexne
5. apríla 2001

Reformu daňového a odvodového systému treba robiť komplexne, s cieľom motivovať tvorbu zisku a zrýchliť obeh peňazí, a preto rovnako dôležité ako sadzby sú otázky odpisov, zdaniteľných a nezdaniteľných nákladov a rôzne poplatky. Na tlačovej besede v Banskej Bystrici to povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, ktorý súčasnú vládnu politiku označil za antiziskovú.

P. Mihók uviedol, že je potrebné znížiť odvodové zaťaženie, ale vie si pritom predstaviť dane, ktorých sadzby sa môžu zvýšiť. Zdôraznil, že treba zvážiť dopady a multiplikačné efekty zmien jednotlivých daňových a odpisových sadzieb, poplatkov, zarátavania rôznych položiek, pretože napríklad ústretovejšia odpisová politika či zvýšenie reprefondov môže oživiť investície či reštauračné služby a štátu sa príjmy vrátia z iných zdrojov. Predseda SOPK požaduje skrátenie lehoty vrátenia dane z pridanej hodnoty, prostredníctvom ktorej podnikatelia podľa neho bezúročne úverujú štát.

Daňová reforma mala podľa P. Mihóka predchádzať aj reforme verejnej správy, aby sa zabezpečili finančné toky pre štát, obce, mestá, vyššie územné celky a ich nové kompetencie a až na záver sa malo rozhodovať, aké členenie je za takého stavu najvhodnejšie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS