ČLÁNOK
Ďalšie návrhy na konkurz BMG a Horizontu nemajú význam
15. marca 2002

Podávanie ďalších návrhov na vyhlásenie konkurzu na spoločnosti BMG Invest, s.r.o., a Horizont Slovakia, a.s., zo strany poškodených klientov už nemá význam. Ak však prípadné návrhy splnia všetky potrebné kritériá, priradia ich k návrhom, na základe ktorých boli vymenovaní predbežní správcovia konkurznej podstaty oboch firiem. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga.

Uviedol tiež, že prihlasovanie pohľadávok veriteľov je potrebné až po prípadnom vyhlásení konkurzu.

To bude závisieť od výsledkov zisťovania predbežných správcov. Zákon podľa Sopoligu neustanovuje predbežným správcom termíny na predloženie správy súdu. Práca predbežných správcov závisí od konkrétnych podmienok pri zisťovaní majetku dlžníkov prostredníctvom správ od dopravného inšpektorátu, katastrálneho úradu či daňových úradov.

Predbežných správcov konkurznej podstaty spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia vymenoval Krajský súd v Košiciach v pondelok 11. marca. Pre každú z firiem bol menovaný samostatný predbežný správca na základe jedného z podaní proti firmám. Dlžníci môžu po ustanovení predbežného správcu nakladať so svojím majetkom iba s jeho súhlasom. Bez neho sú právne úkony neplatné. Predbežní správcovia budú teraz zisťovať najmä dlžníkov majetok, preskúmajú jeho obchodné knihy a podľa zistení navrhnú súdu prípadné vyhlásenie konkurzu.

Pobočky BMG Investu a Horizontu sú zatvorené od 4. februára. Troch konateľov spoločností obvinil vyšetrovateľ Odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti z trestných činov podvodu, porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku a neoprávneného podnikania. Dvojicu z troch konateľov spoločností – Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka, zadržala na základe medzinárodného zatykača polícia v Chorvátsku, ich vydanie na Slovensko však môže trvať ešte niekoľko týždňov.

BMG Invest je dcérskou spoločnosťou Horizontu. Celá skupina Horizont vykázala v rokoch 1998 až 2000 kumulovanú stratu 1,5 mld. Sk, z toho len v roku 2000 to bolo 900 mil. Sk. Firmy evidujú celkovo takmer 170 tis. klientov, s ktorými uzavreli vyše 244 tis. zmlúv o pôžičke alebo o tichom spoločenstve. BMG Invest a Horizont Slovakia získali od svojich klientov za necelých päť rokov takmer 16,8 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS