ČLÁNOK
Ďalší úspešný týždeň pre otvorené podielové fondy
24. apríla 2001

Naďalej pretrváva úspešné obdobie pre otvorené podielové fondy. V uplynulom týždni zaznamenali všetky akciové fondy a fondy fondov nárast hodnoty svojich podielov. Pozitívne výsledky dosiahli aj zmiešané fondy, pričom menej sa darilo fondom investujúcim získané prostriedky do dlhopisov a fondom peňažného trhu. Vyplýva to z údajov zverejnených Asociáciou správcovských spoločností.

Medzi fondmi peňažného trhu bol v minulom týždni opäť najúspešnejší peňažný fond Koruna spravovaný spoločnosťou J&T Asset Management, ktorého hodnota stúpla o 0,50 %. Nárast hodnoty zaznamenal ešte korunový peňažný fond spoločnosti Tatra Asset Management o 0,14 %. Rastový a výnosový fond správcovskej spoločnosti Capital Invest oslabili o 0,03 %. „Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod pozitívne výsledky bolo stredajšie zníženie základných úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Federal Reserve o pol percenta,“ povedal portfóliový manažér J&T Asset Management Boris Čarakčiev. To podľa neho vyvolalo na investičných trhoch optimizmus a investori umiestňovali svoje voľné zdroje do technologických akcií. Situáciu zároveň ovplyvnili aj zverejnené hospodárske výsledky významných spoločností za prvý štvrťrok 2001, ktoré boli lepšie ako očakávania analytikov. „Do minulého štvrtka reagoval trh na tieto správy pozitívne, pričom piatkový pokles cien akcií bol dôsledkom realizácie dosiahnutých ziskov,“ povedal Čarakčiev.

Medzi akciovými fondmi boli opäť najlepšie fondy správcovskej spoločnosti KBC Equity Fund. Najvýznamnejší nárast na úrovni 13,97 % dosiahol akciový fond KBC Equity Fund Biotechnology a hneď za ním sa umiestnil KBC Equity Fund Internet s nárastom 13,30 %. Najmenší, 1,94-percentný nárast dosiahol Európsky akciový fond spoločnosti Tatra Asset Management. „Investori zvyknutí na negatívne správy dospeli k presvedčeniu, že trhy majú najhoršie obdobie za sebou a negatívne faktory sú už zahrnuté v cenách akcií,“ povedal finančný analytik Istro Asset Management Branislav Habán. Investori boli zaskočení nečakaným znížením kľúčových úrokových sadzieb, pričom technologický index NASDAQ v priebehu jedného dňa posilnil o 10 % a prekročil hranicu 2 000 bodov. Podľa Habána nastane v budúcnosti mierna korekcia dosiahnutých ziskov.

Menej úspešné boli dlhopisové fondy. Necelá polovica z nich zaznamenala nárast, pričom najlepší bol rastový fond DollarRent správcovskej spoločnosti Capital Invest, ktorý posilnil o 1,68 %. Najhlbší pokles zaznamenal WIOF US Dollar Bond spoločnosti Unigestion Asset Management o 0,96 %.

Väčšina zmiešaných fondov zvýšila hodnotu podielu. Najvyšší, 7,38-percentný nárast pritom dosiahol fond Veri Tresor spoločnosti Veritas SG. Všetky fondy fondov boli v minulom týždni úspešné a zaznamenali nárast. Mimoriadne, až o 12,74 % pritom posilnil fond Veri-Select spravovaný spoločnosťou Veritas SG. Najnižší nárast dosiahol vyvážený fond KBC Master Fund ČSOB od KBC Master Fund, keď posilnil len o 0,02 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS