ČLÁNOK
Ďalší akcionár v ST by komplikoval ich privatizáciu
5. mája 2000

Preto Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR vyjadrilo námietky voči predaju 15-percentného balíka akcií Slovenských telekomunikácií (ST) vo vlastníctve Fondu národného majetku (FNM) pred ukončením tendra na predaj majoritného podielu ST strategickému investorovi. Ministerstvo pritom vychádzalo z odporúčaní poradcu pre privatizáciu ST. Pre agentúru SITA to vo štvrtok povedal štátny tajomník MDPT SR Dušan Faktor.

Predaj 15 % akcií vo vlastníctve FNM pred ukončením tendra by podľa poradcu mohol nevhodným spôsobom zadefinovať aj cenu akcií ST, ktorá by sa brala ako vzťažná, čo by skomplikovalo aj prirodzený vývoj trhovej ceny ST, ktorý nastane po zainvestovaní strategického partnera do ST. V pripravovaných dokumentoch bude aj zadefinovaná aj lehota, počas ktorej FNM nebude môcť predať svoje akcie ST, jej dĺžka je však podľa D. faktora ešte predmetom diskusie. Po jej uplynutí bude môcť fond naložiť so svojimi akciami podľa uváženia pri rešpektovaní dohôd, ktoré sa podpíšu. Medzitým však FNM môže akcie použiť formou ich založenia alebo záruky na získanie likvidity.

Kandidátmi na nákup 51 % akcií ST sú tri spoločnosti – Telekom Austria, Deutsche Telekom a holandský KPN Telecom. Po výbere uchádzačov, ktorí postupujú ďalej, prebehne druhé kolo privatizačného tendra. Výsledky privatizácie by mali byť podľa viacerých vyjadrení predstaviteľov MDPT známe do konca prvej polovice roka 2000.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS