ČLÁNOK
D. Huttová odmieta spochybnenia schopnosti vyplácať dlhopisy
13. októbra 2000

Spochybňovanie predpokladov RM-Systému Slovakia na vyplácanie dlhopisov Fondu národného majetku (FNM) je čisto účelové a pravdepodobne sleduje iné záujmy ako zachovanie objektivity verejného výberového konania, ktorého víťazom sa stal RM-Systém. Pre agentúru SITA to uviedla generálna riaditeľka RM-S Darina Huttová v reakcii na medializované informácie spochybňujúce tohtotýždňový výber RM-S ako organizátora vyplácania dlhopisov FNM.

„Od roku 1996 organizuje RM-S obchodovanie s dlhopismi FNM a technicky realizoval osobitné aukcie pre výmenu dlhopisov fondu za akcie z jeho portfólia. Takisto zabezpečoval výplatu dlhopisu FNM po lehote splatnosti pre osoby staršie ako 70 rokov,“ povedala Huttová.

Za neadekvátne považuje tiež narážky na poplatky za sprostredkovateľské služby RM-Systému, ktoré boli doteraz najlacnejšou alternatívou pre majiteľov dlhopisov v porovnaní s ostatnými účastníkmi kapitálového trhu. Podľa nej žiadna osoba, ktorej úlohou nie je zabezpečenie činnosti obchodného systému, nemá prístup k informáciám RM-S, ktoré by neboli verejne známe alebo oficiálne šírené informačnými kanálmi RM-Systému Slovakia.

D. Huttová tak reaguje na medializované informácie, podľa ktorých RM-S nemá predpoklady na to, aby dlhopisy vyplácal bez pomoci banky. Vyslovené obavy sa týkali tiež toho, že prístup RM-S k lukratívnym informáciám môže ovplyvniť obchodovanie s dlhopismi, či ich výmenu za akcie strategických podnikov. Predmetom kritiky bolo tiež údajné stranícke prepojenie majoritného akcionára RM-S a Fondu národného majetku SR, ktorý rozhodoval o inštitúcii zodpovednej za vyplácanie dlhopisov fondu v budúcom roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS