ČLÁNOK
Cyprus hľadá finančnú pomoc v Moskve
20. marca 2013

Cyperskí lídri vedú krízové rokovania s cieľom odvrátiť finančný kolaps po tom, ako krajina odmietla podmienky núdzovej pomoci zo strany Európskej únie. Odmietnutie bezprecedentného zdanenia bankových vkladov, ktoré je podmienkou pomoci v sume 10 mld. eur, uvrhlo eurozónu do neistoty. Cyperský prezident Nicos Anastasiades, ktorý je na svojom poste sotva mesiac, sa v stredu stretol s lídrami politických strán a guvernérom centrálnej banky. Okrem toho bude viesť zasadanie vlády a rokovať so zástupcami EÚ, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Cyperský minister financií Michael Sarris v stredu rokuje v Moskve, pričom rastú dohady, že Rusko by mohlo prísť s plánom pomoci, aby ochránilo vysoké ruské vklady v cyperských bankách.

  Pred rokovaniami v Moskve Sarris vyjadril nádej, že sa mu v stredu podarí vyrokovať s Ruskom úverovú dohodu. „Dúfame v dobrý výsledok, ale naozaj nemôžeme predvídať,“ povedal novinárom cestou na rozhovory s ruským ministrom financií Antonom Siluanovom. Cyprus žiada Rusko o päťročné predĺženie úveru v objeme 2,5 mld. eur, ktorý je splatný v roku 2016. Okrem toho Nikózia chce zníženie úrokov, ktoré sú vo výške 4,5 %. Navyše Cyprus žiada Rusko o ďalšiu pôžičku v sume 5 mld. eur, uviedol ruský rezort financií. Moskva však svoje rozhodnutie o žiadosti ešte nezverejnila.

Lídri eurozóny uviedli, že ponuka núdzovej pomoci pre Cyprus stále platí, ak krajina splní jej podmienky. Nemecko, v ktorom budú tento rok voľby, uviedlo, že Cyprus môže z vážnosti situácie obviňovať iba seba. „Pre program pomoci potrebujeme spoľahlivý spôsob, ktorým sa Cyprus bude môcť vrátiť na finančné trhy,“ konštatoval nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS