ČLÁNOK
Cyprus dostane záchrannú pôžičku
17. marca 2013

Ministri financií eurozóny a predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) sa v sobotu dohodli na udelení záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur. Ostrovná krajina je už piatym členom eurozóny, ktorého musí únia zachraňovať pred krachom. O pôžičke rokovali desať hodín na schôdzke v Bruseli. Jej výška je však podstatne nižšia, ako Nikóziou požadovaných 17 miliárd eur. Cyprus musí výmenou za úver zmenšiť svoj bankový sektor, zvýšiť dane a zaviesť rozsiahle reformy, predovšetkým v prípade jeho netransparentného finančného sektora.

Cyperská vláda požiadala MMF a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Nikózia s medzinárodnými veriteľmi rokovala o úverovom programe v objeme 17,5 miliardy eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.

Sobotňajšie rokovania boli podľa ich účastníkov ťažké a dlhé aj preto, že viaceré členské štáty Európskej únie mali „morálny“ problém s poskytnutím pomoci Cypru. V tamojších bankách majú totiž založené účty prevažne zahraniční klienti, z veľkej časti napríklad aj oligarchovia z Ruska. Krajiny EÚ sa preto zdráhali použiť peniaze svojich daňových poplatníkov na záchranu neprehľadného a často podozrivého cyperského bankového kapitálu. Hlavnou podmienkou poskytnutia pomoci je preto sprehľadnenie fungovania bánk na Cypre.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS