ČLÁNOK
“ Ctrl cons: pozri do svedomia; Ctrl scam: vyber podvodníkov
3. septembra 2001

Úrad vlády SR zverejnil úmysel obstarať informačný systém na zvýšenie efektívnosti daňovej správy. Projekt za necelých 20 miliónov korún nehrozí škandálom ako nákup počítačov a softvéru pre štátnu pokladnicu. Predstavy o zefektívnení daňovej správy sú ešte horšie.

Dodávateľ informačného systému by mal poskytnúť pre daňovú správu softvér, ktorý dokáže vyselektovať tie daňové subjekty, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť daňových únikov, vybrala z anglicky napísaného textu na internetovej strane úradu vlády agentúra SITA. Problém nie je ligvistický. Neplatenie nie je to isté ako unikanie. Neplatič nemusí byť zloduch, keď pre nič iné, tak preto, že príjmy priznal a neostalo mu na dane. Môže sa s daňovým úradom dohodnúť a dlh splácať alebo urobiť to isté podľa rozsudku.

Unikať sa dá všelijako, len celkom výnimočne sa tento zámer oznamuje daňovému úradu. Ani zle organizované skupiny nevyhotovujú zápisnice z porád o daňových únikoch. Vytvorenie skupiny „daňových subjektov, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť daňových únikov, je pre softvér jednoduchá úloha. V krajine, kde aj predavačky dávajú okato najavo, že každý z návštevníkov obchodu môže čosi ukradnúť, sú potencionalnymi daňovými podvodníkmi všetci. Projekt však uvažuje o selekcii. Softvér bude vyberať. Z čoho a ako sa dozvedia len tí, čo sa dostanú do užšej súťaze.

Žiaden softvér nemôže byť inteligentnejší ako jeho „konštruktér“ a je dobré ak rešpektuje inteligenciu užívateľa. Možno preto z niektorých počítačov na úradoch štátnej správy vyhodili Solitaire, čo podľa celosvetového prieskumu je najpoužívanejší program z Gatesovho Microsoftu.

Ak zadanie verejnej súťaže vyžaduje od počítačového programu nadpriemernú inteligenciu, potom vlastne priznáva, že výber a správa daní postráda racionalitu a logiku. Ako dokáže sofvér vypátrať pôvodcov daňových únikov? V databáze sú iba ľudia, ktorí dane zaplatili alebo nezaplatili a už skutočnosť, že v tomto zozname figurujú je pre nich alibi. Neunikli. Možno sú neporiadni, možno chudobní, možno veľmi bohatí, ale….nebezpečenstvo a ohavnosť viery, že počítač odhalí daňový únik je najmä v tom, že musí podozrievať. Žiarlivý partner dokáže zo života urobiť peklo. Štát nie je ani manžel, ani manželka a chce robiť to isté. Rozvod so štátom je teraz možný jediným spôsobom. Všetci neemigrujú. Aní tí čo ostanú, nemusia znášať pocit, že štát si pokojne šliape po hodnotách slobody a siaha im až takmer do podvedomia.

Štát peniaze potrebuje. Asi naozaj veľmi, keď sa neštíti ničoho.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS