ČSOB stavebná sporiteľňa získala od Národnej banky Slovenska (NBS) povolenie pôsobiť ako banka. Doterajšiemu riaditeľovi projektu ČSOB stavebnej sporiteľne Pavlovi Strnadovi ju odovzdal Tibor Kašiak, vrchný riaditeľ úseku bankového dohľadu NBS. Podľa slov P. Strnada je záujmom stavebnej sporiteľne začať činnosť na konci novembra. Vstup ČSOB stavebnej sporiteľne na slovenský trh stavebného sporenia bude mať podľa jeho slov pozitívny dopad na konkurenčné prostredie a prinesie výhody najmä pre klientov, pretože rozšíri možnosť ich výberu.
„Neprichádzame na slovenský trh do počtu a od začiatku budeme aktívne bojovať o priazeň potenciálnych klientov. Náš pružný prístup orientovaný na zákazníka a zaujímavé produkty určite osloví nielen záujemcov o stavebné sporenie. Našim príchodom chceme zmeniť v súčasnosti dosť stabilizovaný, nie však dostatočne konkurenčný trh stavebného sporenia na Slovensku,“ skonštatoval P. Strnad. V súčasnosti pôsobia na slovenskom trhu dve stavebné sporiteľne – Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. a VUB Wüstenrot.
O udelenie licencie na prevádzkovanie stavebnej sporiteľne požiadala ČSOB v júni tohto roku. Podľa nedávneho vyjadrenia P. Strnada plánuje nová stavebná sporiteľňa získať v strednodobom horizonte 20-percentný podiel na trhu stavebného sporenia na Slovensku. Podľa jeho názoru tento trh v budúcnosti porastie a tak vznikne priestor aj pre činnosť ďalších sporiteľní.
P. Strnad sa tiež vyjadril k novele zákona o stavebnom sporení, ktorá by mala znížiť súčasnú úroveň štátnej prémie z 30 na 25 %, keď by sa ušetrené prostriedky mali využiť na podporu hypotekárneho úverovania . Vyjadril pochopenie pre takúto politiku štátu, zároveň ju však v súčasnej situácii na Slovensku považuje za neefektívnu. Podľa jeho názoru sú náklady štátnej pokladnice pri hypotekárnom úvere v objeme 1 mil. Sk oproti typickému úveru zo stavebného sporenia 4-násobne vyššie. „Z dlhodobého hľadiska predpokladám, že táto zmena neprinesie očakávaný efekt v bytovej výstavbe,“ skonštatoval Strnad. Stavebné sporenie podľa neho aj po prípadnej novele zákona zostane naďalej najvýhodnejším úverovým produktom pre rozvoj bývania na Slovensku.
ČSOB má doteraz na Slovensku 20 predajných miest. Do konca roka by ich počet mal stúpnuť o ďalších šesť v Komárne, Leviciach, Michalovciach, Zvolene, Bratislave a v Košiciach. V nasledujúcom roku by mala expanzia distribučných miest pokračovať a počet predajných miest mal vzrásť o 12 nových pobočiek. Hlavnými akcionármi ČSOB sú belgická finančná skupina KBC so 71,24 % a Európska banka pre obnovu a rozvoj so 7,47 %.