ČLÁNOK
CSFB radí predať 49 % Slovenského plynárenského priemyslu v tendri
7. mája 2001

Poradca pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP), spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB), sa prikláňa k predaju 49-percentného podielu podniku v medzinárodnom tendri strategickému investorovi. Pre Žurnál Rádia Twist to uviedla ministerka privatizácie Mária Machová. Ak by sa časť akcií ponúkla na kapitálovom trhu, existujú podľa poradcu riziká vzťahujúce sa k výnosu. „Týkajú sa aj toho, či by sme naozaj dokázali umiestniť väčší balík ako 5 % v nejakom krátkom čase na kapitálovom trhu,“ povedal ministerka.

Jedným z potenciálnych rizík privatizácie SPP sú podľa privatizačného poradcu aj tzv. Duckého zmenky, u ktorých nie je známy počet, ani celková hodnota. Tie môžu ovplyvniť cenu, za ktorú bude podnik predaný. „Tak ako v prípade bánk, kedy bolo nevyhnutné prebrať riziko krytia ich budúcich záväzkov, obávam sa, že aj u zmeniek to bude podobné,“ konštatoval pre Twist vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. SPP je podľa neho možné privatizovať do konca roka.

Vláda zatiaľ nerozhodla, či ponúkne celých 49 % SPP v medzinárodnom tendri strategickému investorovi alebo predá akcie cez burzu finančným investorom. Do úvahy pripadá aj kombinácia oboch týchto metód. CSFB už vypracoval zhodnotenie silných a slabých stránok podniku, ako aj analýzu prípadných rizík, ktoré sa môžu v procese predaja 49-percentného podielu SPP vyskytnúť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS