ČLÁNOK
CRA Fond Scoring s novou kategóriou zmiešaných fondov
18. apríla 2002

Najlepšie hodnotenie za prvý kvartál tohto roku dosiahli podľa systému hodnotenia otvorených podielových fondov CRA Fond Scoring opäť akciové a dlhopisové fondy správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management (TAM). Najhoršie ocenenie akciových fondov dostala spoločnosť J&T Asset Management (JTAM) a v kategórii dlhopisových fondov najhoršie obstáli fondy VÚB Asset Management. Novou kategóriou v hodnotení CRA Fond Scoringu je skupina zmiešaných fondov, kde najvyššie ocenenie získali fondy Prvej penzijnej. Na tlačovej besede v stredu o tom informoval analytik Českej ratingovej agentury CRA Rating agency, a.s. (CRA), Miroslav Kňažko.

Výrazné zlepšenie postavenia v skupine akciových fondov zaznamenal Hi-tech akciový fond JTAM, keď oproti štvrtému kvartálu 2001 poskočil na tri hviezdičky z pôvodnej jednej. Naopak, Renta globálny akciový fond tej istej správcovskej spoločnosti o jednu hviezdičku prišiel.

Skupina dlhopisových fondov sa rozrástla o dve nové správcovské spoločnosti a v marci tak zahŕňala už osem fondov. Nové dlhopisové fondy spoločností Amslico a Agro získali hneď na úvod najlepšie postavenie za Korunovým dlhopisovým fondom TAM. Najväčší prepad zaznamenal Dolárový dlhopisový fond TAM, ktorý napriek päťhviezdičkovému hodnoteniu z minulého štvrťroka dosiahol iba dve hviezdičky.

V novej kategórii zmiešaných fondov si bezkonkurenčné postavenie vybudovali fondy Eurofond a Bonus Prvej penzijnej, za ktorými nasledujú fondy spoločností TAM, Amslico a Istro Asset Managment.

CRA Fond Scoring je kvantitatívny model, ktorý hodnotí dosiahnuté výsledky otvorených podielových fondov. Hodnotené fondy musia byť registrované a predávané na Slovensku. Systémom sa hodnotia fondy, rozdelené podľa špecifikácie Európskej federácie investičných fondov a spoločností, resp. Asociácie správcovských spoločností, do štyroch skupín na fondy peňažného trhu, dlhopisové, akciové a zmiešané. V každej skupine sa však musí hodnotiť minimálne päť otvorených fondov. Fondy sú hodnotené na základe výkonnosti, rizikovosti a stability v porovnaní s vývojom hodnotenej skupiny fondov. Jednotlivým fondom sa udelia hviezdičky, pričom najlepšie získajú päť hviezdičiek a najhoršie iba jednu. V budúcnosti CRA predpokladá rozšíriť hodnotenie na všetky fondy predávané na slovenskom trhu, teda aj zahraničné.

CRA Rating Agency je lokálna ratingová agentúra s pôsobnosťou v Českej a Slovenskej republike a jediný pridružený člen svetoznámej ratingovej agentúry Moody’s v strednej Európe.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS