ČLÁNOK
ČR je podľa Křováka na dne hospodárskeho cyklu
10. júna 2003

Česká ekonomika sa ocitla na dne hospodárskeho cyklu, i keď údaje o hrubom domácom produkte za prvý štvrťrok dopadli nad očakávanie dobre, uviedol v pondelok podpredseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Křovák. Rast HDP v prvom kvartáli dosiahol solídne tempo 2,2 % najmä vďaka silnému nárastu miezd v štátnej sfére, ktorý sa v ďalšom štvrťroku nezopakuje. Svoju úlohu podľa Křováka zohrala aj nízka porovnávacia základňa z minulého roka. HDP tak ťahala nahor len silná domáca spotreba.

„Z ukazovateľov investícií alebo stavebníctva sa dá odvodiť, že česká ekonomika je niekde v dolnej fáze ekonomického cyklu. Ťažko určiť, či je ešte v zostupnej fáze alebo vo fáze vzostupnej,“ povedal podpredseda ČSÚ. Aj keď podľa Křováka vyzerajú údaje za prvý štvrťrok na prvý pohľad dobre, jeho štruktúra priaznivá nie je. Reálne platy v prvých troch mesiacoch medziročne stúpli o 7,8 %, kým produktivita práce podľa údajov z ČSÚ vzrástla len o 2,1 %. „Zvýšenie mzdovej náročnosti HDP nesprevádzal zodpovedajúci rast produktivity práce, čo môže mať za následok vznik určitých nerovnovážnych tlakov v ekonomike,“ uviedol Křovák.

Podpredseda ČSÚ dodal, že české hospodárstvo nie je tesne cyklicky spojené s ekonomikami Európskej únie, kam smeruje väčšina českých vývozov. Spomalenie západoeurópskych ekonomík sa v českom HDP prejavuje hlavne poklesom investičnej aktivity. Úroveň českej ekonomiky po prvom štvrťroku dosahuje 60 % priemeru krajín Európskej únie. Medzi kandidátskymi krajinami sa jej výkon podľa Křováka radí k horšiemu priemeru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS