ČLÁNOK




ČR a Poľsko sa neponáhľajú s úpravou menových režimov
7. mája 2001

Poľsko a Česká republika sa neponáhľajú nasledovať príklad Maďarska pri úprave svojich menových režimov a pohybov svojich mien voči euru v súlade s kurzovým mechanizmom ERM-2. Oznámili to predstavitelia centrálnych bánk oboch krajín. Maďarsko totiž prekvapujúco rozšírilo fluktuačné pásmo forintu na 15 % na každú stranu od centrálnej parity voči euru. Ide o rozpätie, ktoré je v súlade s európskym kurzovým mechanizmom ERM-2 a ktorý je prípravou na prijatie eura.

Viceguvernér českej centrálnej banky (ČNB) Ludek Niedermayer povedal, že hoci si uvedomuje, že koruna sa bude musieť pričleniť do mechanizmu ERM-2 dva roky pred prijatím eura v ČR, centrálna banka v súčasnosti nerokuje o tomto prepojení. „Koruna je nominálne stabilná, takže nebudeme mať problém udržať ju v nejakom pásme. Avšak stanovenie pásma je komplikované, pretože znamená stanovenie centrálnej parity, čo vedie k vzniku očakávaní, či centrálna banka stanovuje nejaké cieľové úrovne, ako stanovuje tieto ciele, a čo znamená, ak sa kurz vychýli. Samozrejme, tento systém nás čaká, avšak v súčasnosti nie je témou rokovaní,“ povedal Niedermayer.

Podľa členky Výboru pre menovú politiku poľskej centrálnej banky Wieslawy Ziolkowskej výbor zatiaľ nerozhodol o preferovanom časovom pláne pre vytvorenie obchodného pásma pre zlotý voči euru. „Zatiaľ nie je vhodný čas na toto rozhodnutie. Zlotý v súčasnosti výrazne kolíše a je nadhodnotený kvôli očakávanému prílevu príjmov z privatizácie,“ povedala. Súčasný poľský minister financií Jaroslaw Bauc v minulom roku uviedol, že Poľsko by malo zachovať voľne plávajúci kurz zlotého až do svojho pričlenenia k mechanizmu ERM. Poľsko v minulom roku uvoľnilo kurz zlotého s cieľom zabezpečiť, aby trh stanovil kurz meny pred vstupom krajiny do EÚ a eurozóny.

S výnimkou Estónska bolo Maďarsko posledným kandidátom na vstup do Európskej únie (EÚ) v prvej vlne, ktorý výrazne uvoľnil svoj menový režim. Krajiny s režimami voľne plávajúcich kurzov mien budú musieť po vstupe do EÚ urobiť krok späť a prijať mechanizmus ERM-2 dva roky pred prijatím eura. Členstvo v mechanizme ERM je jedným z Maastrichtských konvergenčných kritérií, ktoré musia splniť všetci členovia EÚ pred vstupom do eurozóny. Ďalší kandidáti na vstup do EÚ – Slovinsko a Slovensko – majú režimy voľne plávajúcich kurzov svojich mien.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 9. 2024

USD 1,103 0,001
CZK 25,058 0,007
GBP 0,843 0,001
HUF 397,380 1,430
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS