ČLÁNOK
ČPS verí v úpravu návrhu zákona o zmluvnom poistení áut
25. mája 2001

Česká poisťovňa – Slovensko, a.s. (ČPS), ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Českej poisťovne Praha, verí v zmenu návrhu zákona o zmluvnom poistení motorových vozidiel. Súčasné znenie návrhu znemožňuje podľa poisťovne prevádzkovať tento druh poistenia. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Jana Ježdíka bude štát „dostatočne múdry na to, aby vytvoril normálne podmienky na demonopolizáciu v tomto odvetví“.

Hlavným problémom pripravovaného zákona je klauzula o štátnej regulácii cien, podľa ktorej by sa ceny poistného nemali do roka 2004 zvýšiť o viac ako 30 %. ČPS sa pridala k názoru ostatných poisťovní zaujímajúcich sa o zmluvné poistenie vozidiel a požaduje, aby sa ceny každoročne menili s ohľadom na vývoj inflácie a výšky škôd. Na Slovensku sú totiž ceny poistného najnižšie v okolitých krajinách, no nehodovosť najvyššia.

Podľa Ježdíka by bolo ideálne, keby neexistovala žiadna regulácia cien poistného, hoci s ním neráta. Pri kontrole Protimonopolného úradu SR by podľa neho nebolo možné kartelové zvyšovanie cien, no poisťovne by mohli diferencovať ceny podľa disciplinovanosti a bezpečnosti vodičov systémom bonusov a malusov bez ohrozenia poisťovne.

Ako upozornil J. Ježdík, pre vstup poisťovní do systému zmluvného poistenia bude dôležitá výška deficitu systému zákonného poistenia, ktorá by mala byť známa po audite Slovenskej poisťovne. „Predstavitelia Slovenskej poisťovne odhadujú rozdiel medzi rezervami a záväzkami do budúcnosti na 1 mld. Sk. Podľa zaisťovateľov je však táto suma väčšia,“ povedal Ježdík. Poisťovne poskytujúce zákonné poistenie vozidiel budú totiž musieť vytvoriť dodatočné rezervy na výplatu škôd. V Čechách systém zákonného poistenia vytvoril deficit 2,5 mld. Sk.

ČPS má záujem o poskytovanie povinne zmluvného poistenia vozidiel, keďže môže využiť svoje skúsenosti s jeho poskytovaním v ČR. Ježdík zatiaľ odmietol uviesť plánovaný podiel na trhu. Odmietol zároveň špekulácie, že by poisťovňa požiadala o licenciu, pričom by reálne začala toto poistenie poskytovať až po deregulácii cien, ktorú zákon predpokladá od roku 2004.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS