ČLÁNOK
Conoco a Phillips Petroleum rokujú o fúzii roka v celkovom objeme 35 miliárd dolárov
22. novembra 2001

Conoco a Phillips Petroleum oznámili niektoré detaily fúzie v celkovom objeme 35 miliárd dolárov. Ak ju schvália akcionári oboch spoločností a príslušné regulačné orgány, bude sa dať hovoriť o najväčšej obchodnej transakcii tohto typu, ku ktorej došlo v roku 2001.

Vari ešte podstatnejšie je, že ambície oboch firiem signalizujú posilnenie trendu konsolidácie v ropnom a plynárenskom priemysle.

Podľa podmienok vyváženej dohody získajú akcionári Conoco a Phillips Petroleum cenné papiere novej spoločnosti bez prémie. V kombinovanom subjekte s názvom ConocoPhillips bude úplná symetria aj pri obsadení kľúčových riadiacich pozícií. Každá pôvodná spoločnosť bude mať v ConocoPhillips po osem riaditeľských postov, pričom Archie W. Dunham, terajší prezident a výkonný riaditeľ Conoco bude podľa dohody o fúzii do roku 2004 vykonávať funkciu predsedu novej spoločnosti. James J. Mulwa, predseda Phillipsu Petroleum a jeho výkonný riaditeľ sa stane prezidentom novej firmy a po odchode Dunhama do dôchodku bude zastávať post predsedu ConocoPhillips.

V analýze, ktorú publikoval denník Financial Times sa konštatuje, že ak sa fúzia úspešne zavŕši, dôjde už počas prvého roku fungovania kombinovanej spoločnosti k úsporám nákladov vo výške 750 miliónov USD.

Podľa kritérií trhovej kapitalizácie, rezerv a celkovej produkcie ropy a ropných výrobkov sa stane ConocoPhillips treťou najväčšou integrovanou skupinou v Spojených štátoch.

Z globálneho pohľadu pôjde o šiestu najväčšiu spoločnosť na svete v sektore energetiky a o piatu najsilnejšiu rafinérsku firmu.

Jej sídlo bude v Houstone, kde mal doteraz „hlavný stan“ Conoco, no so signifikantným zastúpením sa ráta aj v Oklahome – doterajšom „domovskom štáte“ Phillipsu Petroleum.

V spoločnom vyhlásení sa uvádza, že plánovaná fúzia prinesie lepšie možnosti rastu a zvýšenú výkonnosť, pretože sa eliminujú duplicitné operácie, prevádzkové a administratívne náklady.

Nový subjekt má byť však silný nielen veľkosťou a širokým obchodným zázemím po celom svete, ale najmä svojou „aktivitou, rýchlosťou a podnikateľskou agresívnosťou“ , uviedol doslova terajší predseda Conoco Archie Dunham.

Conoco doteraz operoval vo viac ako 40 krajinách sveta a má vyše 7 000 čerpacích staníc v Spojených štátoch, Európe a Thajsku.

Vo Veľkej Británii poskytuje služby prostredníctvom dcérskej firmy Jet.

Phillips Petroleum je dôverne známy najmä americkým motoristom svojim firemným logom Philips 66.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS