ČLÁNOK
Coca Cola investuje na Slovensku ďalších 0,5 mld Sk
5. februára 1999

Smerovať budú najmä do výrobného závodu spoločnosti v Lúke pri Piešťanoch, kde sa plánuje dostavba spojovacej haly s plochou 5500 metrov štvorcových, modernizácia úpravovne vody a sirupárne. Výrobné linky v závode sa využívajú v dvojzmennej prevádzke, počas sezónnych špičiek i v trojzmennej. Priemerné využitie je na 80 %, vlani v lete však mala spoločnosť problémy pokryť sezónny dopyt. Aj preto k doterajším šiestim plniacim linkám pribudne ďalšia, podľa slov riaditeľa výrobného závodu Antona Bezáka na špičkovej svetovej technologickej úrovni.

Z celkového objemu investícií je 10 mil. Sk určených špecificky na vzdelávanie zamestnancov, zatiaľ čo za päť predchádzajúcich rokov preinvestovala Coca – Cola na vzdelávanie 19,5 mil. Sk. Ako povedala riaditeľka pre personalistiku Janka Hostýnová, v štruktúre investícií do vzdelávania dominujú najmä manažérske zručnosti (vlani dve tretiny výdavkov, v tomto roku polovica), kurzy angličtiny či tréning obchodných zástupcov. Od októbra minulého roka spustila spoločnosť pre zamestnancov závodu v Lúke špeciálny program Continuous Improvement Initiative. Súčasťou starostlivosti o zamestnancov sú i sociálne programy, napríklad úrazové poistenie či vnútrofiremné podujatia.

Zo súčasných 650 zamestnancov Coca – Coly na Slovensku sú len dvaja cudzozemci, Slovensko ako jediná z okolitých postsocialistických krajín má na čele domáceho manažéra. Priemerná mzda sa pohybuje okolo 17 500 Sk. Ženy tvoria 23 % zamestnancov, priemerný vek je necelých 30 rokov. V tomto roku predpokladá J. Hostýnová zvýšenie zamestnanosti o ďalších 100 ľudí, najmä vo výrobnom závode, ale i v novom distribučnom sklade v Bratislave.

S vlaňajším predajom na úrovni 120 mil. hl nápojov je Coca-Cola Beverages Slovakia najväčší výrobca a dodávateľ nealkoholických nápojov na slovenskom trhu. Spoločnosť exportuje do Českej republiky 15 % produkcie, najmä sýtenú stolovú vodu Bonaqua. Dovoz tvorí necelé 3 % predaja, ide predovšetkým o nápoje v plechovkách. Materská spoločnosť Coca – Cola Beverages je kótovaná na Londýnskej burze a s doterajšou výškou investícií 2,7 mld. Sk je najväčším zahraničným investorom do potravinárstva na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS