ČLÁNOK
Členstvo v EÚ je pre nás životne dôležité, tvrdí Cameron
13. decembra 2011

Britský premiér David Cameron, ktorý minulý týždeň vetoval dohodu európskych lídrov o sprísnení rozpočtových pravidiel, považuje zotrvanie v EÚ za životne dôležité pre svoju krajinu. „Británia zostáva plnoprávnym členom EÚ a udalosti z minulého týždňa na tom nič nemenia. Naše členstvo v EÚ je životne dôležité pre naše národné záujmy. Sme krajinou závislou na obchode a potrebujeme spoločný trh pre obchod, investície a pracovné miesta,“ povedal Cameron v parlamente. „Sme v EÚ a chceme v nej zostať,“ zdôraznil premiér.

Členské štáty EÚ sa v piatok dohodli na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík. K dohode 17 štátov eurozóny sa pripojilo aj deväť z desiatich krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu zatiaľ nepoužívajú. Dohodu na úrovni celej európskej dvadsaťsedmičky zablokovala Veľká Británia.

Cameron podľa vlastných slov viedol bruselské rokovania „v dobrej viere“ a jeho požiadavky boli „umiernené, rozumné a relevantné“. Zablokovanie prijatia jednotnej celoeurópskej zmluvy zdôvodnil tým, že ostatné členské štáty mu nedokázali zabezpečiť „dostatočné záruky“ na ochranu britského finančného sektora.

S premiérovým postojom ale nesúhlasí jeho koaličný partner, liberálni demokrati. Predseda strany a zároveň podpredseda britského kabinetu Nick Clegg vyhlásil, že v Bruseli by rokoval inak, ale v tomto prípade uprednostňuje zotrvanie súčasnej vlády.

Požiadavky Británie na špeciálne zaobchádzanie s finančnými službami na minulotýždňovom summite EÚ by mohli poškodiť jednotný trh, povedal prezident Európskej komisie Jose Manuel Barroso. „Veľká Británia, výmenou za svoj súhlas, požiadala o špecifický protokol týkajúci sa finančných služieb, ktorý ohrozuje súdržnosť jednotného trhu,“ povedal v prejave pred Európskym parlamentom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS