ČLÁNOK
Členom komisie pre SPP môže byť Fico iba ako poslanec
9. apríla 2001

Ak sa chce Róbert Fico zúčastniť práce komisie na prípravu, koordináciu a kontrolu privatizácie Slovenského plynárenského podniku, š.p. (SPP), môže tak urobiť len ako poslanec Národnej rady SR. V žiadnom prípade sa jej však nemôže zúčastniť ako predseda strany Smer. Z tejto strany sa práce komisie určite nebude môcť zúčastniť ani žiaden iný predstaviteľ. Pre médiá to povedala ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Práce komisie majú možnosť zúčastniť sa poslanci Národnej rady SR, pretože tá má pri privatizácii kontrolnú funkciu. Ministerka Machová však odmietla akúkoľvek možnosť politickej nominácie členov do komisie. „Potom by som sa možno mohla zajtra dožiť listu od pána Mjartana, Ruska, Bugára alebo Migaša a ďalších, ktorí by k tejto práci chceli pristupovať politicky,“ poznamenala Machová. Podľa nej nie je komisia žiadny „fanklub“, kde bude predseda ten, kto je napríklad stopercentne za privatizáciu.

Účasť v komisii ponúkol Ficovi premiér Mikuláš Dzurinda. Strana Smer v nedeľu premiérovu ponuku prijala. Úlohou komisie bude spolupracovať s vybraným poradcom pre privatizáciu SPP, pripravovať pracovné materiály a organizačne koordinovať jednotlivé postupy až do samotného spracovania návrhu na privatizáciu. Komisia má však len poradný charakter a nemôže zmeniť rozhodnutie vlády o výške privatizovanej účasti v SPP. Ako v nedeľu vyhlásil predseda Smeru Róbert Fico, akýkoľvek zástupca tejto strany v komisii bude proti priamemu predaju 49-percentného podielu akcií SPP. Zahraniční partneri majú podľa informácií tohto mimoparlamentného subjektu záujem aj o menšie balíky akcií. Smer pokladá pritom za najvhodnejší spôsob predaja akcií SPP predaj cez zahraničný kapitálový trh. SPP by sa v máji malo pretransformovať na akciovú spoločnosť, pričom jeho akcie by sa mali rozdeliť na dve časti. V trvalej účasti štátu ostane 51-percentný balík akcií SPP a zvyšných 49 % akcií bude ponúknutých na predaj. Pre privatizáciu 49-percentného balíka existujú tri varianty a to predaj celého balíka strategickému investorovi, predaj celého balíka prostredníctvom kapitálového trhu


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS