ČLÁNOK




Čipové karty a čipové technológie – o čo vlastne ide?
20. júna 2003

Nové technológie vedú k novým spôsobom realizácie bankových a kartových platieb. Jedným z najvýznamnejších objavov je čipová karta, nazývaná aj smart karta, teda „rozumná“. Dokáže zvýšiť bezpečnosť, pohodlie, úžitok a rozšírenie bezhotovostných platieb ako nikdy doteraz.

Svet prechádza na čipovú technológiu vďaka mnohým výhodám, ktoré ponúka:

Bezpečnejší platobný nástroj

Platobné karty sú už dnes bezpečnejšie než platba hotovosťou, no čipové karty posúvajú zabezpečenie bezhotovostnej úhrady na ešte vyššiu úroveň. Údaje uložené na čipe sú mimoriadne bezpečné, vďaka čomu môžu čipové karty podstatne znížiť podiel podvodov spáchaných s falošnými kartami. Čip je zabezpečený osobným identifikačným číslom PIN, ktoré znižuje pravdepodobnosť použitia karty inou osobou, než jej držiteľom.

Pre virtuálny svet je čipová technológia veľmi bezpečným, pohodlným a prenosným spôsobom platby za tovar a služby na internete. Pomocou čítačky čipových kariet pripojenej k osobnému počítaču dokáže čip na karte potvrdiť totožnosť jej držiteľa na základe čísla PIN rovnako ako pri platbách s kartou v „reálnom“ svete.

Život je ľahší

V súčasnosti sa na čipových kartách Visa nachádza čip a aj tradičný magnetický prúžok, vďaka čomu ich môžu majitelia používať v čipových aj nečipových termináloch na celom svete bez obmedzenia. V prípade, že terminál je hybridný pre obidve technológie a platíme kartou, ktorá má čip aj magnetický prúžok, terminál si automaticky vyžiada použitie čipu. Jediný rozdiel pre majiteľa karty pri platení je, že jeho karta je ešte bezpečnejšia.

Čipové karty predstavujú rýchlejšiu alternatívu ku kartám s magnetickým prúžkom, aké sa používajú dnes, pretože platobné transakcie možno autorizovať „offline“ t.j. bez pripojenia na autorizačné centrum. Zákazník tak pri pokladni strávi menej času. Čipová technológia tiež znamená menej nákladov pre obchodníkov, ktorým sa zníži počet telefónnych hovorov do bankového centra.

Potenciál pre viac funkcií

Na rozdiel od kariet s magnetickým prúžkom sa nemusia čipové karty používať len na platby. Na čipe môže byť uložených viac aplikácií, napríklad bezpečný prístup na internetové obchody, body za lojalitu partnerských spoločností (napr. aerolínie), poukážky na zľavy, lístky, údaje o poistných zmluvách, identifikačné údaje alebo bezpečnostný prístup do rôznych systémov. Karty teda možno prispôsobiť potrebám držiteľov kariet a jednotlivých bánk.

Stredná Európa vedie

Nástup čipových kariet pokračuje na celom svete. Visa očakáva, že na konci roku 2003 bude na celom svete viac než 100 miliónov čipových kariet a viac ako 2 milióny terminálov.

V súčasnosti prebieha prechod na čipovú technológiu aj v regióne CEMEA (Stredná a východná Európa, Blízky Východ a Afrika). 46 členských bánk siete Visa už získalo certifikát na prijímanie čipových kariet, do septembra 2003 majú byť v regióne v obehu takmer dva milióny čipových kariet Visa a má byť inštalovaných takmer 150 000 terminálov na príjem čipových kariet. Stredná Európa v regióne vedie, pretože až sedem z jej ôsmich krajín, ktoré sa stanú členmi EÚ akceptuje čipové karty Visa a šesť z nich už dokonca tieto špičkové plastové karty vydáva.

Prvú čipovú transakciu s kartou Visa na Slovensku realizovala Všeobecná úverová banka (VÚB) v januári tohto roka a ostatné slovenské banky spolupracujú s asociáciou Visa na prechode na čipovú technológiu.

Čip je budúcnosť

Vstupujeme do novej éry, v ktorej spojenia „na diaľku“ nahradia fyzické kanály, otvorené siete získajú prednosť pred špecializovanými privátnymi linkami a spotrebitelia získajú prístup k produktom, ktoré ponúkajú množstvo funkcií – mobilný telefón môže byť digitálnym fotoaparátom, budíkom, a zároveň slúži na pripojenie do internetu.

Bankový svet prechádza na novú technológiu a začína nahrádzať platobné karty s magnetickým prúžkom kartami s čipom. Čip na karte je vynikajúcim partnerom pre otvorené systémy a diaľkové pripojenia, pretože umožňuje zakódovanie dát ešte pred ich odoslaním cez rôzne robustné, no pritom flexibilné kanály. Platobné karty využívajú najvyspelejšie technológie, prostredníctvom ktorých ponúkajú spotrebiteľom viaceré funkcie na jednom produkte.

O spoločnosti Visa

Značka Visa je svetový líder v platobných operáciách a karty Visa generujú ročný objem predaja 2 300 miliárd USD. Karty Visa sú akceptované vo viac než 150 krajinách. Organizácia Visa zohráva hlavnú úlohu pri vývoji progresívnych platobných produktov a technológií, prinášajúcich výhody pre 21 000 členských finančných inštitúcií a majiteľov platobných kariet. Visa je lídrom v internetových platbách a je priekopníkom vytvorenia u-commerce, t.j. univerzálneho obchodu. Ide o možnosť obchodovať kdekoľvek, kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom. Viac informácií možno získať na adrese www.corporate.visa.com


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2024

USD 1,077 0,001
CZK 25,014 0,019
GBP 0,858 0,001
HUF 389,050 0,330
CAD 1,473 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS