ČLÁNOK
Čínu znepokojujú nízke americké úrokové sadzby
16. novembra 2009

Mimoriadne nízke úrokové sadzby v USA podporujú špekulácie na zahraničných trhoch aktív a ohrozujú globálne ekonomické zotavenie, vyhlásil v nedeľu Liu Mingkang, šéf čínskeho bankového dohľadu. Podľa jeho slov sľub amerického Federálneho rezervného systému (Fed) udržiavať nízke úroky sa stal „novým systémovým rizikom“.

Dodal, že táto situácia už podporila rozsiahle využívanie amerických dolárov na takzvaný carry trade, pri ktorom si devízoví obchodníci požičiavajú nízko úročené meny na nákup mien s vyššími úrokmi. Podľa Číny to má obrovský vplyv na ceny globálnych aktív. „Podporuje to špekulatívne investície do akcií a do nehnuteľností a bude to predstavovať nové nezvládnuteľné riziko pre globálne zotavenie, hlavne pre zotavenie nových trhových ekonomík,“ povedal Liu Mingkang v prejave na finančnom fóre v Pekingu.

Liu konkrétne nespomenul čínske trhy, ale Peking má aj ďalšie dôvody na to, aby ho znepokojovali nízke americké úrokové sadzby. Čínsky jüan je silne naviazaný na americký dolár a to Pekingu znemožňuje zvýšiť úrokové sadzby skôr, ako to urobia USA, bez toho, že by prilákal viac špekulatívnych peňazí, ktoré už teraz prúdia na jeho akciový trh a trh nehnuteľností. Slabý dolár okrem toho znižuje hodnotu čínskych devízových rezerv, z ktorých podľa odhadov zhruba dve tretiny sú v dolárových aktívach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS