ČLÁNOK
Cinergy nevylučuje splnenie dohody s FNM namiesto V. Poóra
24. júna 1999

Americká spoločnosť Cinergy Corp., ktorá kúpila firmu Arad, nevylučuje, že nadobudnuté akcie Nafty Gbely predá v budúcnosti Fondu národného majetku (FNM) SR. Ako v stredu uviedol právny zástupca fondu Ernest Valko, pripustila tak splnenie pôvodnej dohody s FNM namiesto doterajšieho majiteľa Aradu Vladimíra Poóra. Arad je majoritným vlastníkom Nafta Trade a jeho dcérska spoločnosť – Druhá obchodná – vlastní 45,9 % akcií Nafty Gbely.
Podľa slov prezidenta FNM Ľudovíta Kaníka predstavitelia Konsorcia IPB – AII, ktoré transakciu pre Cinergy realizovalo, potvrdili, že nový majiteľ Aradu má záujem o vzájomne výhodné vzťahy so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) vrátane spoločného podnikania v oblasti skladovania zemného plynu. Ako ďalej povedal, Cinergy deklaroval aj platnosť pôvodnej ponuky týkajúcej sa finančného vyrovnania s fondom, ktorá bola výsledkom vzájomných rokovaní pred niekoľkými mesiacmi.
Ďalšie rokovanie zástupcov FNM a Konsorcia IPB – AII, resp. Cinergy Corp. bude budúci utorok. Na tomto stretnutí by sa mal nový majiteľ Aradu preukázať akciami. Ľ. Kaník potvrdil, že FNM naďalej považuje pôvodnú zmluvu o predaji 45,9 % akcií Nafty Gbely spoločnosti Druhá obchodná za pochybnú a bez ohľadu na majetkovoprávne zmeny bude v súdnom spore kvôli privatizačnej zmluve pokračovať. Priznal, že fond je prekvapený vývojom situácie okolo Nafty Gbely. „Ešte v utorok rokovali zástupcovia fondu s Tatra bankou o spôsobe financovania Nafty Gbely po návrate akcií na účet FNM,“ poznamenal.
Za príčinu, prečo napriek intenzívnym rokovaniam s V. Poórom dodnes nedošlo k návrate akcií Nafty Gbely na účet FNM, označil Kaník nedoriešenie odkúpenia Nafty Trade. Druhá obchodná podmieňovala podľa jeho slov prevod akcií Nafty Gbely na FNM odkúpením Nafty Trade, čo mal zabezpečiť SPP. Zároveň dodal, že FNM urobil v kauze, ktorá dostala prívlastok „krádež storočia“, všetko, čo mu platná legislatíva umožnila. „Dohodol vrátenie akcií Nafty Gbely s Druhou obchodnou, nemohol však ovplyvniť transakciu s Nafta Trade a činnosť súdov,“ konštatoval. Fond totiž už v marci požiadal o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by zabránilo Druhej obchodnej nakladať s akciami Nafty Gbely do definitívneho súdneho rozhodnutia o platnosti privatizačnej zmluvy, ktorú FNM napadol.
Ako uviedol generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš, plynári majú naďalej záujem o akcionárske práva v Nafte Gbely. SPP a FNM sú podľa neho viazaní rozhodnutím vlády z 19. mája tohto roka o vytvorení spoločného podniku s názvom SPP Slovakia, ktorý mal zastrešovať prevádzku zariadení na podzemné skladovanie zemného plynu. SPP malo do spoločného podniku vložiť 75 % akcií Nafta Trade a FNM 45 % akcií Nafty Gbely. „Dnes mala vláda rokovať o udelení súhlasu SPP na kúpu Nafta Trade,“ poznamenal. Zároveň konštatoval, že V. Poór prisľúbil SPP opciu na kúpu Druhej obchodnej alebo Nafty Gbely, ktorá mala byť naplnená v najbližších dňoch.
Cinergy, ako potenciálny strategický investor, pri rokovaniach s vládou a FNM pred niekoľkými mesiacmi deklaroval záujem o zachovanie celej pôvodnej činnosti Nafty. Podľa dostupných informácií ponúkol, že prevezme všetky záväzky Nafta Trade, reštrukturalizuje dlhy Nafty (2,8 mld. Sk) a jej ďalšie podsúvahové záväzky (1,8 mld. Sk). Štát mal podľa vtedajšej ponuky od Cinergy získať okamžité príjmy vo výške 300 mil. Sk. Navyše Cinergy plánoval v budúcnosti preinvestovať v SR asi 10 mld. Sk.
Americká firma Cinergy Global Power, vytvorená spoločnosťou Cinergy Corp. v roku 1997, vlastní tiež viaceré české energetické podniky. Je 100-percentným majiteľom firmy Cinergetika U/L, spoločností Moravské Teplárny a Plzenská Energetika. Vo svojom portfóliu eviduje aj 10 % českej spoločnosti Otrokovice. Cinergy Corp. je jednou z najväčších amerických energetických spoločností, keď v minulom roku jej prevádzkové príjmy dosiahli takmer 5,9 mld. USD a čistý zisk predstavoval 261 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS