ČLÁNOK
Čína urobila dosť na získanie členstva vo WTO
17. mája 1999

Čínski predstavitelia v piatok uviedli, že vykonali dosť v prospech dosiahnutia vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v tomto roku. Zdôraznili, že „určité krajiny“ už nemajú právo žiadať od Číny viac kompromisov, čím veľmi jasne narážali na Spojené štáty. USA majú totiž vedúcu úlohu pri rokovaniach s Čínou o vstupe do WTO.
Čínsky premiér Žu Rongdži nedosiahol dohodu o vstupe Číny do WTO počas svojej návštevy v USA v minulom mesiaci. Avšak spolu s americkým prezidentom Billom Clintonom uviedol, že obe krajiny sa budú snažiť dosiahnuť vstup Číny do WTO pred tohtoročným začiatkom nového kola obchodných rokovaní WTO. Medzi USA a Čínou vládnu značné názorové rozdiely v otázke, aké záležitosti musí Čína splniť, aby mohla vstúpiť do WTO.
Predstavitelia Británie uviedli, že podľa ich názorov by nemalo mať neúmyselné bombardovanie čínskeho veľvyslanectva v Belehrade silami NATO negatívny vplyv na vstup Číny do WTO, a vyjadrili nádej, že rokovania budú úspešne napredovať. „Domnievame sa, že nakoniec zvíťazia ekonomické záujmy. Európa a USA majú záujem, aby sa Čína stala členom WTO,“ uviedli.
Čínski predstavitelia sú presvedčení, že v tomto roku sa ich krajine podarí dosiahnuť cieľovú úroveň rastu ekonomiky o 7 % a vysoké devízové rezervy im umožnia brániť čínsku menu voči pádu. Rast čínskej ekonomiky v druhom štvrťroku 1999 pravdepodobne spomalí v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku, čoho príčinou je ázijská finančná kríza. V minulom roku vzrástla čínska ekonomika o 7,8 %, pričom v prvom štvrťroku 1999 predstavoval medziročný rast 8,3 %. Peking má záujem udržať stabilitu čínskeho juanu s cieľom vyhnúť sa negatívnym vplyvom ázijskej krízy. Ku koncu apríla predstavovali devízové rezervy Číny 146,7 mld. USD, pričom tento údaj nezahŕňa zlaté rezervy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS