ČLÁNOK
Čína plánuje dospieť k dohode s WTO už začiatkom roku 2000
3. decembra 1999

Čína dúfa, že sa jej podarí ukončiť sériu obchodných rokovaní s Európskou úniou (EÚ) a inými členskými krajinami o vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) už začiatkom budúceho roka. Informoval o tom v stredu jeden z najvyšších predstaviteľov čínskej vlády.
Čína minulý mesiac podpísala s USA predbežnú obchodnú dohodu, ktorá by jej mala zabezpečiť podporu USA pri vstupe do WTO. Čínsky viceminister obchodu Long Jongtu uviedol, že Čína by mohla dospieť k dohode s EÚ v decembri a s ďalšími členskými krajinami WTO vo februári budúceho roku.
Európsky komisár pre obchod Pascal Lamy a čínsky minister pre zahraničný obchod Ši Guangšeng sa počas stredajšieho stretnutia dohodli, že vzájomné rokovanie, týkajúce sa vstupu Číny do svetového obchodného bloku, obnovia v najbližšom možnom čase. Predstavitelia EÚ uvítali dohodu Číny s USA, ktorá zahŕňa otvorenie čínskeho sektora poľnohospodárstva, telekomunikácií, poisťovníctva a obchodu cez internet. Dodali však, že pre vstup Číny do WTO bude potrebné dospieť k dohode o jej ďalších ústupkoch v niektorých obchodných oblastiach, ako napríklad v sektore finančných služieb a telekomunikácií. Ako ďalej dodal Lang počas konferencie WTO v Seattli, podmienkou získania členstva v obchodnom bloku je rokovanie s ďalšími 22 štátmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS