ČLÁNOK
Čína a USA podpísali úvodnú dohodu o vstupe do WTO
16. novembra 1999

Americký prezident Bill Clinton v pondelok vyhlásil, že USA a Čína dosiahli úvodnú dohodu, ktorá objasňuje spôsob vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Reprezentant amerického obchodu Charlene Barshefsky a čínsky minister obchodu Shi Guangsheng po šiestich dňoch rokovaní podpísali v Pekingu konečný dokument. Čínsky minister obchodu dúfa, že jeho krajina sa vstúpi do WTO ešte v tomto roku.
Hoci Čína potrebuje aj dohodu s Európskou úniou a s ostatnými kľúčovými obchodnými partnermi, diplomati v Pekingu uviedli, že ostatné dohody sa dosiahnu hneď po USA. V americkom vyhlásení o dohode sa uvádza, že Čína súhlasila s redukciou jej priemernej hodnoty dovozného cla na úroveň 17 % v porovnaní so súčasnými 22,1 %.
„Táto dohoda je významným krokom vpred, ktorý umožní Číne vstup do WTO. Je pre mňa potešením povedať, že Spojené štáty a Čínska ľudovodemokratická republika teraz úspešne uzavreli prijímaciu dohodu pre vstup Číny do WTO,“ uviedol Clinton v Ankare, kde viedol obchodné rokovania počas rokovaní o vstupe Číny v Pekingu. „Vstup Číny do WTO je pozitívne pre USA ako aj pre Čínu a svetovú ekonomiku. Súčasné princípy pre vstup do organizácie WTO, akými sú otvorená ekonomika, rozvoj invovácie a konkurencie, výrazne posilnia ekonomické a legislatívne reformy v Číne. Otvorením ekonomiky Číny sa vytvoria príležitosti pre amerických farmárov a podniky, ktoré budú môcť súťažiť na čínskom trhu, čo prinesie zvýšenie prosperity aj čínskym občanom,“ povedal Clinton zamestnancom amerického veľvyslanectva.
Clinton čiastočne dosiahol úvodnú zmluvu už v apríli, avšak jeho úsilie bolo zastavené po bombovom nálete síl NATO na čínske veľvyslanectvo v Belehrade. Prezident ďalej uviedol, že na základe uzavretej dohody bude tvrdo pracovať na tom, aby dosiahol vstup Číny do WTO a presvedčil americký kongres potvrdiť trvalé normálne obchodné vzťahy s Pekingom. Clinton priletel v nedeľu večer do Ankary a Turecko je jeho prvá zastávka na 10-dňovej návšteve v oblasti východného pobrežia Stredozemného mora.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS