ČLÁNOK
Cieľom je 51% HDP na obyvateľa z úrovne EÚ do roku 2006
9. septembra 2003

Slovensko chce mať v roku 2006 hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa na úrovni 51 až 54 % z HDP Európskej únie. Má k tomu podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászloa Gyurovszkého pomôcť Národný rozvojový plán, ktorého nové znenie v pondelok odobrila Rada vlády pre regionálnu politiku a v stredu ho má schváliť vláda. Národný rozvojový plán, vrátený Európskou komisiou pre viaceré nedostatky, bude po súhlase Bruselu základom čerpania eurofondov v najbližších troch rokoch.

Rozvojový plán má štyri priority, pre ktoré rezort pripraví podrobnejšie operačné programy – poľnohospodárstvo, priemysel a služby, základná infraštruktúra a ľudské zdroje. Najviac peňazí má ísť na výstavbu troch rýchlostných ciest – od Nitry do Banskej Bystrice, smerom na Lučenec a z Lučenca do Košíc. Severná diaľnica sa nebude financovať zo štrukturálnych, ale z kohézneho fondu. Vicepremiér Pál Csáky verí, že Brusel na rokovaniach 25. septembra plán potvrdí. „Sme na ne stopercentne pripravení,“ vyhlásil na tlačovej besede po zasadnutí Rady. SR sa podarilo významne posilniť administratívne kapacity a zlepšiť informačný systém. Ďalších ľudí prijmú do konca októbra.

Csáky avizoval, že niektoré projektové zámery v poľnohospodárstve sú už pripravené. V základnej infraštruktúre (regionálny rozvoj) majú okolo 800 projektov, z toho 200 je pripravených na okamžitú realizáciu. V oblasti ľudských zdrojov, ktorá zahŕňa školenia, rekvalifikácie a ďalšie spôsoby zvyšovania zamestnanosti, pripravilo ministerstvo práce a sociálnych vecí šesť veľkých národných projektov, ďalšie štyri majú byť hotové do konca októbra. Do 15. októbra by mali byť známe manuály na podávanie a vypracovanie projektov, do decembra chce vicepremiér dosiahnuť väčšie zapojenie partnerov, vrátane miestnych samospráv, do prípravy projektov pre eurofondy. Za dobrú označil spoluprácu s vyššími územnými celkami (VÚC), malými a strednými podnikateľmi združenými v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a poľnohospodárskou komorou. Absolútne pripravené čerpať eurofondy má byť Slovensko v marci. V apríli až máji budúceho roku plánuje Csáky verejnú diskusiu o Národnom rozvojovom pláne na roky 2006 až 2013. Problémom okrem dostupnosti informácií a pripravenosti regionálnych samospráv zostávajú implementačné agentúry, ktoré ešte nemajú certifikáciu z Bruselu. Csáky verí, že ju všetky získajú do konca roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS