ČLÁNOK
“ CIA podnikne „“všetko nevyhnutné““ v rámci operácií proti Usamovi bín Ladínovi a Al-Kajdá
22. októbra 2001

Denník Washington Post publikoval informáciu, podľa ktorej prezident Bush splnomocnil spravodajskú službu – CIA, aby odstránila Usama bín Ladína a kľúčových členov jeho teroristickej siete Al-Kajdá. CIA podľa citovaného zdroja „dostala zelenú“ pri všetkých nevyhnutných operáciách, ktoré budú potrebné na dosiahnutie tohto cieľa.

Na tajné operácie sa vyčlenili dodatočné zdroje v objeme jednej miliardy USD a americká tajná služba dostala od prezidenta do tejto chvíle bezprecedentný rozkaz, aby veľmi úzko spolupracovala s elitnými bojovým komandami špeciálneho určenia.

George Bush podpísal tento rozkaz ešte počas minulého mesiaca, z dôvodov utajenia ho však publikovali až včera. Rozhodnutie Bieleho domu sa považuje za „najradikálnejšie“ od vzniku CIA v roku 1947.

Washington Post dodáva, že americké spravodajské služby získali „nové a veľmi dôležité“ informácie o slabých článkoch teroristickej siete Al-Kajdá.

Za podstatný fakt, ale aj za určitý obrat v americkej bojovej taktike sa považuje to, že elitné jednotky ozbrojených síl USA boli schopné rozmiestniť sa, manévrovať a operovať vo vnútri afganského teritória bez signifikantných zásahov talibanských vojsk.

Aj včera pokračovali letecké nálety a čoraz evidentnejšie je, že protivzdušná obrana Talibanu je paralyzovaná, respektíve má nedostatok munície, čo je následok amerických náletov.

Počas sobotnej noci použili americké ozbrojené sily vôbec po prvý raz v rámci náletov na Kábul aj helikoptéry, uviedla francúzska agentúra AFP.

K obratu v americkej taktike dochádza aj z dôvodu, že útoky sa stále viac zameriavajú nielen na budovy a vojenské základne Talibanu, ale aj na ciele, ktoré sú významné z pohľadu budúcich masívnejších pozemných operácií.

Zhruba tridsať amerických lietadiel zaútočilo počas víkendu aj na duchovné centrum Talibanu – na mesto Kandahár. Ofenzíva amerických síl teda má čoraz širší záber, čo je spojené aj s výsadkami kománd špeciálneho nasadenia.

Zhruba sto príslušníkov elitných jednotiek zaútočilo na letisko a veliteľské budovy v Kandaháre, pričom ide o lokalitu, neďaleko ktorej býva duchovný vodca Talibanu mulla Omar.

Po zlikvidovaní „klasických“ vojenských cieľov sa sily špeciálneho určenia s najväčšou pravdepodobnosťou zamerajú na ciele, kde majú byť tajné úkryty teroristov a zbraní.

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :

Taliban popravil päť mužov, ktorí mali dodávať tajné informácie Spojeným štátom

Pokračuje exodus tisícov Afgancov, ktorí prekročili hranice s Pakistanom a zhruba 10 000 ďalších afganských obyvateľov sa zhromažďuje neďaleko pakistanských hraníc

Počas víkendu zahynuli v bojovom vrtuľníku dva americkí vojaci.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS