ČLÁNOK
Chronicky chorí pacienti by nemali doplatiť na sústreďovanie pozornosti len na pacientov s Covid-19, upozorňujú všeobecní lekári
23. apríla 2020

 Chronicky chorí pacienti by nemali doplatiť na sústreďovanie pozornosti len na pacientov s Covid-19. Upozornila na to Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov (SSVPL). Žiada preto vládu o väčšiu podporu súčasnej infraštruktúry primárnej zdravotnej starostlivosti. Tá je podľa spoločnosti rozhodujúca pre zvládnutie súčasného epidemiologického problému, ale aj na zachovanie dostupnosti kvalitnej starostlivosti pre akútnych a chronických pacientov bez presúvania všeobecných lekárov do tzv. Covid-19 ambulancií alebo na prácu na infekčných oddeleniach.

Spoločnosť je tiež za prehodnotenie zriaďovania nových Covid-19 ambulancií, kde majú byť presúvaní všeobecní lekári zo svojich ambulancií. „Ak aj budú vznikať, mali by byť súčasťou sekundárnej starostlivosti v ‚červených‘ zónach nemocníc, kde bude stav pacientov komplexne vyšetrený a rozhodne sa o ďalšej izolácii v nemocnici alebo v domácich podmienkach so zabezpečením bezpečného prevozu pacientov,“ konštatoval prezident SSVPL Peter Makara. Spoločnosť zároveň odmieta zodpovednosť za to, že si súkromní poskytovatelia nedokážu zabezpečiť dostatok ochranných prostriedkov, ktoré nedokáže zabezpečiť ani štát. Žiada pre to štát, aby ich zabezpečil, a to najmä v situácii, keď výnimočný stav rozšíril aj na ambulantných poskytovateľov.

Spoločnosť odmieta aj prenos zodpovednosti len na konkrétnych pracovníkov a lekárov poskytujúcich služby pre pacientov v domovoch sociálnych služieb (DSS). Reagujú tým na situáciu v DSS v Pezinku a v Martine. „V oboch prípadoch možností prenosu ochorenia Covid-19 veľkú časť zodpovednosti nesie vláda a krízový štáb, pretože tieto problémy mali byť včas odhalené a vyžadovali prijatie účinných opatrení na centrálnej úrovni, ak to bolo v súčasnej situácii vôbec možné,“ uzavrel Makara.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 7. 2020

USD 1,133 0,010
CZK 26,705 0,040
GBP 0,905 0,004
HUF 352,830 0,280
CAD 1,533 0,010

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS