ČLÁNOK




Chemický a farmaceutický priemysel v prvom kvartáli stagnoval
12. júna 2018

Chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku nezaznamenal za prvý štvrťrok tohto roka nárast ani pokles tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tržby dosiahli rovnakú úroveň ako za prvé tri mesiace minulého roku, a to 2,481 mld. eur. Medziročne sa však zvýšila zamestnanosť v spomínanom priemysle, a to o 2 449 na 47 140 pracovníkov.

„Aj keď sa podiely v rámci jednotlivých pododvetví menili, v konečnom dôsledku je výsledok za celý chemický a farmaceutický priemysel rovnaký, ako bol pred rokom,“ informoval prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Roman Karlubík s tým, že pozitívom najnovšieho vývoja chemického a farmaceutického priemyslu je rast počtu nových podnikov a celkovej zamestnanosti.

Výrazný pokles tržieb bol zaznamenaný v odvetví rafinovaných ropných produktov (- 7,8 %) a výrobe chemikálií a chemických výrobkov (- 4,7 %). „Odvetvie spracovania ropy je negatívne poznačené rastom cien vstupnej suroviny a zhoršujúcim sa kurzom eura voči doláru,“ dodal Karlubík.

Naopak, nárast zaznamenala výroba gumy a plastov (+ 7,6 %). Dôvodom bol fakt, že tento sektor je úzko naviazaný na automobilový priemysel. Vo farmaceutickom odvetví bol takisto za prvý kvartál 2018 zaznamenaný mierny rast tržieb (+ 2,3 %).

Štatistický úrad SR v sledovanom období evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 305 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac, čo je o 5,2 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. „Významný nárast sme zaznamenali v odvetví výroby gumy a plastov, kde vzniklo za rok spolu až 19 nových podnikov. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov zanikli štyri podniky,“ doplnil Karlubík.

Aj chemický a farmaceutický priemysel vidí riziko pri colných bariérach v obchode s USA. „To môže ohroziť aj slovenský automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom domácej ekonomiky. Nevyspytateľný je aj ďalší vývoj cien ropy a otázne je, či súčasný nezvyčajne dlhý rast svetovej ekonomiky ešte vydrží, alebo príde recesia,“ spresnil Karlubík.

Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je približne 150. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS