ČLÁNOK
ČEZ predloží v najbližšom čase ponuku na kúpu akcií SE
18. júla 2003

Česká elektrárenská spoločnosť ČEZ vo štvrtok uviedla, že detailnú ponuku na kúpu akcií v Slovenských elektrárňach, a.s. predloží v najbližších dňoch, poprípade týždňoch. Správa prichádza deň po tom, ako slovenská vláda znovu otvorila výberové konanie a umožnila tak spoločnosti ČEZ, aby sa uchádzala o privatizáciu dominantného slovenského výrobcu elektriny.

Štátom kontrolovaný ČEZ má dostatok voľnej hotovosti. S blížiacim sa vstupom do Európskej únie plánuje ČEZ prevzatím SE posliniť svoju pozíciu na stredoeurópskych trhoch a otvoriť si tak cestu do Maďarska a balkánskych štátov. „V priebehu niekoľkých dní alebo týždňov predložíme ponuku s konkrétnymi návrhmi,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž. Slovensko ponúka na predaj 49 % akcií SE spoločne s manažérskou kontrolou. V predbežnom kole výberového konania, ktoré sa uzatvorilo v septembri minulého roku, dostala slovenská vláda osem ponúk, všetci záujemcovia sa však uchádzali iba o nejadrové aktíva SE. Mená účastníkov tendra neboli zverejnené. Spoločnosť PricewaterhouseCoopers, vládny poradca pre privatizáciu SE, však za potenciálnych investorov označil nemecké firmy E.ON a RWE, francúzsku skupina EDF, britské koncerny International Power a British Energy a taliansky Enel.

ČEZ, ktorý je ochotný prevziať aj obidve slovenské jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, vyjadril pred časom záujem taktiež o distribútorov elektrickej energie v Poľsku a Maďarsku. Do súťaže o privatizáciu SE si spoločnosť zatiaľ neplánuje najať finančného poradcu, dodal Kříž.

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní otvorila proces privatizácie SE, čím umožní vstúpiť do už začatého procesu ďalším záujemcom. Podľa slov poradcu pre privatizáciu SE Petra Mitku zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers regulárny záujem zatiaľ prejavili dve spoločnosti, a to česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a renomovaná energetická spoločnosť, ktorú nekonkretizoval.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS