ČLÁNOK




ČEZ podá ponuku na kúpu Slovenských elektrární vcelku
2. decembra 2003

Dominantná česká energetická spoločnosť ČEZ predloží akvizičnú ponuku na štátne Slovenské elektrárne (SE) do piatkového konečného termínu. Informovala o tom v pondelok ČEZ, ktorá tak potvrdila tak svoj silný záujem expandovať do zahraničia. Hovorca spoločnosti ČEZ Ladislav Kříž povedal, že firma predloží podrobnú ponuku spolu s podnikateľským plánom pre všetky aktíva SE, vrátane dvoch kontroverzných jadrových elektrární.

„Naša expanzia sa zameriava na distribúciu elektrickej energie, avšak Slovensko je výnimkou. Vidíme príležitosti pre úsporu nákladov. Máme záujem o celú spoločnosť,“ povedal Kříž. ČEZ má tiež záujem o distribútorov energie v Bulharsku. Kříž dodal, že ČEZ nezahrnula do ponuky cenu, keďže táto bude závisieť od plánov slovenskej vlády pre finančnú reštrukturalizáciu zadlženého výrobcu energie. Investori mali do 7. novembra vyjadriť predbežný záujem o SE a do 5. decembra majú podať ponuku, v ktorej sa vyjadria, či majú záujem o firmu ako celok alebo len o jadrovú alebo nejadrovú časť. Analytici uviedli, že Slovensko by mohlo z predaja získať až 300 mil. eur v závislosti od výšky finančnej pomoci pred predajom.

Štátom kontrolované ČEZ a SE boli v bývalom Československu jedným podnikom. Najhodnotnejším aktívom firmy SE pre spoločnosť ČEZ sú vodné priehrady, ktoré by jej mali pomôcť lepšie pokryť nečakané prudké prírastky dopytu po energii. Hovorca firmy ČEZ povedal, že ponuka nebude zahŕňať plán českej vlády ponúknuť 17-percentný podiel v ČEZ slovenskej vláde, ak sa rozhodne predať SE firme ČEZ. Túto možnosť spomenuli predstavitelia českej vlády na začiatku tohto roku. Ruská spoločnosť Unified Energy System a šesť ďalších uchádzačov prejavili záujem iba o vybrané aktíva firmy SE.

Záujem o privatizáciu 49-percentného balíka akcií SE prejavilo po znovuotvorení tendra pôvodne 10 spoločností, z toho päť nových firiem. Privatizačná komisia však pustila do ďalšieho procesu tendra len tri z piatich novoprihlásených firiem, keď neakceptovala prihlášky dvoch spoločností z dôvodu nesplnenia kľúčových kritérií na strategického investora. Záujem o 49 % oficiálne potvrdila česká spoločnosť ČEZ a ruský RAO UES. Okrem rakúskeho Verbundu ďalšími spoločnosťami, ktoré zostávajú v tendri, sú podľa medializovaných neoficiálnych informácii americký AES, nemecký E.ON, taliansky Enel, belgický Electrabel a britský International Power.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

16. 5. 2024

USD 1,087 0,003
CZK 24,709 0,057
GBP 0,859 0,000
HUF 386,180 0,180
CAD 1,481 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS