ČLÁNOK
ČEZ, E.ON a SME predložili predbežné ponuky na kúpu rozvodných podnikov
31. januára 2002

Český energetický koncern ČEZ sa zúčastnil prvého kola tendra na privatizáciu slovenských rozvodných podnikov Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Spoločnosť predložila predbežné nezáväzné ponuky na kúpu minoritných podielov vo všetkých troch regionálnych distribútoroch. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové centrum spoločnosti.

Termín na predloženie predbežných nezáväzných ponúk na kúpu 49-percentných podielov v rozvodných energetických podnikoch (REP) uplynul v piatok 25. januára. Poradcovia pre privatizáciu zaevidovali deväť ponúk pri každom z privatizovaných podnikov. V utorok 29. januára zostavila privatizačná komisia užší zoznam uchádzačov, ktorým umožní v privatizovaných spoločnostiach vykonať hĺbkový audit (due diligence).

Ostravská distribučná spoločnosť Severomoravská energetika (SME) potvrdila podanie ponuky na kúpu 49-percentného podielu v ZSE. „Bez ohľadu na konkrétny výsledok bude naša účasť v tomto tendri prinajmenšom dobrou podnikateľskou skúsenosťou. V rámci podnikovej stratégie plánujeme totiž aktivity, ktoré prekračujú rámec nášho regiónu,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ stratégie SME Petr Ivánek. V stredu popoludní však ostravská spoločnosť ešte nedisponovala informáciou, či bude môcť v ZSE vykonávať due diligence. Kúpu podielu v ZSE by chcela ostravská spoločnosť v prípade úspechu financovať kombinovane z vlastných zdrojov a z úveru. Ako ďalej skonštatoval P. Ivánek, potenciálna zahraničná akvizícia by mohla v budúcnosti zvýšiť rating SME a tým aj príťažlivosť firmy pre jej budúceho strategického investora.

Minimálne jednu predbežnú ponuku predložil minulý týždeň aj nemecký gigant na trhu verejnoprospešných služieb E.ON Energie. Agentúre SITA to potvrdil v stredu hovorca skupiny Erwin Haydn, odmietol však bližšie komentovať, koľko ponúk spoločnosť predložila, ani či postúpila do užšieho kola uchádzačov. „Nechávame na slovenské úrady, či zverejnia mená firiem, ktoré sa dostali na short-list,“ povedal.

Nemecká firma RWE Plus, ktorá je jedným z favoritov na vstup do slovenskej elektroenergetiky, zrejme predložila minulý týždeň predbežné ponuky na kúpu všetkých troch rozvodných podnikov v súlade so svojimi predchádzajúcimi vyhláseniami. Zástupcovia spoločnosti so sídlom v Essene však nechceli utorkový užší zoznam akokoľvek komentovať. Aj hovorca belgického koncernu Electrabel Philippe Massart odmietol potvrdiť predloženie ponúk. Podľa informácii agentúry SITA je však pravdepodobné, že spoločnosť ponuky predložila a postúpila aj do užšieho kola. „Uvidí sa,“ skonštatoval hovorca.

Prvého kola sa mala taktiež zúčastniť francúzska energetická skupina Electricité de France a nemecká spoločnosť Energie Baden-Württemberg AG. Ich predstavitelia sa však nateraz k privatizačnému procesu odmietli vyjadriť. Podľa rakúskeho denníka Wirtschaftsblatt predbežné ponuky na všetkých troch distribútorov predložilo konzorcium rakúskych firiem EVN a Wien Energie. Okrem spoločností, ktoré prostredníctvom médií svoj záujem o rozvodné podniky avizovali, sa v prvom kole tendra očakávala aj účasť niekoľkých španielskych, talianskych i amerických firiem.

Privatizáciu ZSE koordinuje slovenská vláda so spoločnosťou CA IB Securities. Pri predaji podielu v SSE asistuje HSBC Investment Bank a poradcom privatizácie VSE je francúzska spoločnosť BNP Paribas. Privatizácia rozvodných podnikov by sa mala ukončiť do polovice tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS