ČLÁNOK




Cesta z tunelu bude dlhšia, ako sa zdalo
23. júla 2001

Uplynulý týždeň nebol na akciových trhoch ľahký. Prechádzalo mu dlhšie obdobie váhania, nesúceho sa v znamení zásadnej otázky tohto roku – ožije americká ekonomika v druhom polroku alebo nie? Druhý polrok je tu, americká ekonomika však zatiaľ neožila.

Greenspanove vystúpenie prednesené v stredu bolo studenou, nie však osviežujúcou sprchou. Greenspan tentokrát neopakoval slová o výhľade oživenia americkej ekonomiky v závere tohto roku. Naopak hovoril o tom, že podpriemerné výkony americkej ekonomiky pokračujú, hovoril o zmiešaných signáloch a hovoril o tom, že FED je pripravený pokračovať v znižovaní sadzieb. FED znížil očakávanie tohtoročného rastu US HDP, ktorého najvyššia očakávaná hranica klesla z dva a pol na dve percentá.

Mierne paradoxne na toto vystúpenie zareagovali akcie iba mierne, výraznejšie sa pohli dlhopisy a najväčší otras utrpel dolár. Euro motajúce sa okolo úrovne 85 centov využilo príležitosť a vybehlo až nad 87 centov. Treba však povedať, že okrem Greenspana mu pomohlo i opätovné lobovanie amerických exportérov bojujúcich za slabší dolár ako i makrodáta z Eurozóny, hovoriace o nečakanom poklese inflácie, tohtoročného strašiaka v Európe číslo jeden z 3,4 na 3%.

Akciové trhy boli tento týždeň zavalené správami o výsledkoch za druhý kvartál. Tieto vcelku vyzneli optimisticky, pokiaľ však zabudneme na skutočnosť, že firmám sa darilo prekonávať očakávania, ktoré boli predtým znižované pri varovných vyhláseniach hovoriacich o poklese ziskovosti. V absolútnom vyjadrení je pokles ziskovosti jednoznačný a tak ako pri makrodátach je možné signály označiť prinajlepšom za zmiešané. Každopádne nielen Ameriku, ale i európske akciové trhy potešili lepšie ako očakávané výsledky Nokie, predstavujúce jednu z najlepších tohto týždenných správ. Potom však prišiel Ericsson s viac ako zlými správami, ku ktorým sa pridal Microsoft a Gateway hovoriace svorne o poklese trhu osobných počítačov.

Svojou trochou prispeli k zlepšeniu nálady makrodáta. Okrem poklesu európskej inflácie to bol hlavne pokles US obchodného deficitu, zlepšujúci vyhliadky na rast HDP v druhom kvartáli. Májový schodok amerického zahraničného obchodu klesol na najnižšiu úroveň od januára 2000, keď export v sektore služieb stúpol na nové rekordné maximum a import klesal po druhý za sebou idúci mesiac. V absolútnom vyjadrení klesol americký obchodný deficit o 3,7 mld USD na 28,3 mld USD. Podľa odhadov zverejnených po tejto správe zaznamenala americká ekonomika za druhý kvartál mierny rast.

Súčasné ochladenie americkej ekonomiky zasiahlo hlavne výrobnú sféru, klesajúcu deväť za sebou idúcich mesiacov. Oživenie vo výrobe bude zrejme nevyhnutným predpokladom oživenia celej ekonomiky. Stále platí, že súčasná stagnácia sa môže pri dlhšom trvaní premeniť na hlbšiu krízu a viac ako pred nedávnom platí, že čas na oživenie sa kráti. Trh v súčasnosti očakáva, že FED bude na svojom zasadnutí 21. augusta opäť znižovať o 25 bodov.

Kľúčovou je však dnes otázka, či zafungujú znižovania zo začiatku roku, ktorým už končí teoretický polročný interval, po ktorom by sa mal ich dopad začať prejavovať oživením ekonomiky. To je však stále iba v rovine očakávaní, nie reality.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS