ČLÁNOK
Český protimonopolný úrad povolili fúziu ČSOB s IPB
20. februára 2001

Československá obchodná banka (ČSOB) v utorok oznámila, že dostala rozhodnutie českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS), v ktorom úrad bez výnimky povoľuje fúziu tohto bankového domu s Investiční a Poštovní bankou (IPB). „Rozhodnutie ÚOHS definitívne potvrdzuje, že spojenie obidvoch podnikov nenarušuje ani nemôže narušiť hospodársku súťaž na relevantnom trhu,“ uviedol hovorca ČSOB Milan Tománek vo svojej správe pre médiá.

ČSOB prevzala všetky aktíva i pasíva IPB na jar minulého roka krátko po tom, ako bola na IPB uvalená nútená správa. Tománek dodal, že podľa rozhodnutia ÚOHS nemajú samotné zlučujúce sa subjekty na žiadnom relevantnom trhu podiel presahujúci 30 %. Transakcia však podliehala rozhodnutiu ÚOHS, pretože po spojení

presiahne podiel obidvoch bánk tento podiel v prípade vkladov súkromných osôb, hypotekárnych úverov, vkladov a úverov stavebného sporenia.

Podľa protimonopolného úradu transakcia obnoví dôveru klientov IPB ako aj v český bankový sektor, zabráni viacerým negatívnym dôsledkom na hospodársku situáciu ČR a skvalitní konkurenčné prostredie. ČSOB, ktorej majoritný podiel vlastní belgická banka KBC, musí do júna rozhodnúť o tom, ktoré aktíva si IPB ponechá a ktoré prevedie na štát.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2021

USD 1,211 0,003
CZK 26,025 0,055
GBP 0,884 0,003
HUF 360,900 2,290
CAD 1,545 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS