ČLÁNOK
Českej ekonomike hrozí podľa analytikov deflácia
10. decembra 2002

Česká ekonomika sa podľa analytikov nachádza na pokraji deflácie. Medziročná inflácia vyjadrená cez index spotrebiteľských cien je podľa pondelkových údajov 0,5 %, čo je najmenej od začiatku transformácie českej ekonomiky. Na vývoji inflácie sa podpísali najmä nízke ceny potravín.

Podľa analytika Volksbank Vladimíra Pikoru je tento jav nutné pripísať silnému konkurenčnému boju medzi veľkými predajcami potravín, ktorí v snahe prilákať zákazníkov znižujú ceny. Stále sa pritom prejavuje priaznivý efekt silnej koruny, ktorá zlacňuje tovar z dovozu. S jeho názorom súhlasí aj analytička Českej spořitelny Helena Horská. Podľa nej však v budúcnosti budú ceny potravín mierne stúpať vzhľadom na výrazné oživenie rastu cien poľnohospodárskych výrobcov. Vyrovnanie cien potravín je tak podľa analytikov dôležitým faktorom, ktorý určí budúci vývoj inflácie.

Deflačné tlaky, ktoré v súčasnosti ohrozujú českú ekonomiku, očakávajú niektorí analytici aj v budúcnosti. „Najmä kvôli malému rozsahu deregulácie spadne medziročná spotrebiteľská inflácia do deflácie,“ povedal Pikora. Dosiahnutie nulovej úrovne inflácie na začiatku budúceho roka nevylučuje ani analytik spoločnosti Atlantik FT Jan Schiesser. „Počas najmenej prvých troch mesiacov budúceho roka ceny medziročne klesnú pravdepodobne pod nulu,“ povedal analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podľa neho tento fakt spolu s nepriaznivými makroekonomickými údajmi o stave ekonomiky donúti Českú národní banku znížiť sadzby o 25 bázických bodov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS