ČLÁNOK
Česká vláda odštartovala privatizáciu Unipetrolu
10. augusta 2001

Česká vláda odštartovala privatizáciu rafinérsko-petrochemického koncernu Unipetrol, keď vyzvala potenciálnych investorov, aby predbežne vyjadrili svoj záujem o štátny majoritný podiel. Fond národného majetku (FNM) ČR vo vyhlásení uviedol, že investori majú predložiť svoje ponuky na získanie balíku 62,99 % akcií do 7. septembra banke HSBC, ktorá má vláde pri predaji asistovať. Štát chce predať Unipetrol spolu s firmami Aliachem, Paramo a Spolana do konca tohto roku.

Trhová kapitalizácia Unipetrolu je približne 8,4 mld. CZK. Odhady predajnej ceny štátneho podielu sa pohybujú od 9 do 16 mld. CZK. Analytici sa domnievajú, že celá skupina by mohla byť po predaji rozdelená na niekoľko častí. Medzi záujemcov o Unipetrol patria ruské firmy Gazprom a Lukoil, rakúsky OMV, kanadský Norex Petroleum, česká skupina Agrofert a členovia bývalého konzorcia IOC, Agip, Shell a Conoco, vlastniaci minoritný podiel v dcérskej spoločnosti Česká rafinérska.

Poradcom FNM pre privatizáciu Unipetrolu je pražská pobočka HSBC Bank. Celý balík akcií sa bude privatizovať ako celok a potvrdenie záujmu o tento balík je jednou z podmienok, kladených na strategických investorov zo strany FNM. Záujemcovia musia taktiež predložiť predbežný strategický a podnikateľský zámer pre hlavné dcérske spoločnosti skupiny Unipetrol, podrobnosti o uskutočnených investíciách a o ďalších obchodných aktivitách v strednej a východnej Európe vrátane ČR, ako aj spôsob financovania akvizície akcií a posledné dostupné výsledky hospodárenia. Po prijatí predbežných vyjadrení záujmu budú potenciálni strategickí investori, vybraní na základe posúdenia predbežného záujmu, vyzvaní k účasti na ďalšej fáze výberového konania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS