Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) podalo v utorok na Najvyšší súd žalobu proti Ministerstvu hospodárstva SR (MH) pre nezverejnenie investičnej zmluvy so spoločnosťou Hyundai/Kia. Ako ďalej agentúru SITA informoval Roman Havlíček z CEPA, v januári tohto roku zamietlo MH žiadosť o sprístupnenie zmlúv. „Proti tomuto rozhodnutiu CEPA podala na ministerstvo rozklad, ktorý však minister v apríli tiež zamietol,“ uviedol Havlíček.
Podľa Havlíčka vyjadrenia ministra Ruska o tom, že zmluvy nie je možné zverejniť, pretože by tým bolo porušené obchodné tajomstvo, nie sú pravdivé. „Zákon jasne hovorí, že porušením obchodného tajomstva nie je zverejnenie informácií, ktoré sa týkajú nakladania s verejnými financiami, alebo s majetkom štátu či obce. Podľa neho aj z analýzy ministerstva spravodlivosti vyplýva, že verejným majetkom sú okrem finančných prostriedkov aj všetky práva a záväzky štátu. „Pán minister Rusko by si mal uvedomiť, že ministerstvo hospodárstva nie je jeho súkromná firma,“ povedal Havlíček.
Pravdivé nie je podľa Havlíčka ani tvrdenie Ruska, že všetko, čo mohlo byť zo zmluvy zverejnené, už ministerstvo zverejnilo. „Dodnes nie sú známe všetky podmienky týkajúce sa napríklad doby po ktorú budú udržané pracovné miesta v automobilke, alebo odstúpenia od zmluvy a prípadných sankcií vyplývajúcich z nesplnenia jej ustanovení. Žaloba je zrejme jediným spôsobom, ako donútiť ministra aby rešpektoval zákon, pretože jeho kroky nenaznačujú žiadnu pozitívnu zmenu názoru,“ povedal Havlíček.
Ako ďalej uviedol Havlíček CEPA v marci tohto roka podala opakovanú žalobu proti nesprístupneniu zmluvy s PSA Peugeot Citroën. Najvyšší súd zatiaľ v tejto veci nestanovil termín pojednávania.