ČLÁNOK
Ceny nehnuteľností vo Veľkej Británii stále stúpajú
20. februára 2002

Podľa hodnotenia Kráľovského inštitútu úradných odhadcov – RICS sa postupne uvoľňuje proces spomalenia britskej ekonomiky, čo je významným impulzom aj pre trh s nehnuteľnosťami.

Ceny nehnuteľností sa zvýšili v januári o 2%, čo odráža narastajúcu dôveru spotrebiteľov vo Veľkej Británii.

V ostatných troch mesiacoch do januára 2002 sa ceny nehnuteľností v Anglicku a vo Walese zvýšili dvojnásobne v porovnaní s priemernými hodnotami predchádzajúceho trojmesačného obdobia, čo sa stalo vôbec po prvý raz od roku 1978.

Obavy z recesie sa postupne rozptyľujú a výrazné spomalenie na trhu s nehnuteľnosťami, ku ktorému došlo po 11. septembri 2001 je takisto už minulosťou, konštatuje RICS vo svojom pravidelnom mesačnom prehľade.

Relevantné je tiež to, že predaj domov sa v priemere zvýšil o 51%, čo je najväčšia hodnota tohto ukazovateľa za ostatných 13 rokov.

Hoci najsilnejšie hypotekárne banky odhadujú, že cena nehnuteľností sa bude postupne znižovať, RICS tvrdí pravý opak – v budúcich troch mesiacoch sa tieto ceny majú ešte zvýšiť a obchodné aktivity pri predaji nehnuteľností sa ešte zvýraznia.

Úrokové sadzby, ktoré sú na historickom minime a vysoké skóre spotrebiteľskej dôvery udržia tento rastový trend, konštatuje Kráľovský inštitút úradných odhadcov.

Jeho celkový efekt však poškodzuje narastajúci počet nezamestnaných.

Ceny nehnuteľností predstavujú kľúčový indikátor spotrebiteľskej dôvery vo Veľkej Británii, kde viac ako dve tretiny obyvateľov vlastní rodinné domy.

Centrálna banka – Bank of England, ktorá na ostatnom rokovaní Výboru pre menovú politiku ponechala nezmenenú základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4%, pozorne monitoruje vplyv cien na trhu s nehnuteľnosťami vo väzbe na infláciu.

Guvernér BoE Edward George varoval pred náznakmi a úvahami, že počas tohto roka by sa mohli úrokové sadzby výraznejšie zvyšovať.

Ich vzostup totiž nie je potrebný vzhľadom na fakt, že inflácia a možný cenový tlak sú pod kontrolou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS