ČLÁNOK
Ceny nehnuteľností v Británii počas decembra 2007 nečakane posilnili
9. januára 2008

Ceny nehnuteľností v Británii počas decembra 2007 nečakane posilnili


 


Analytici však tvrdia, že mierne zvýšenie cenovej hladiny nehnuteľností  ešte neznamená obrat k celkovej stabilizácii na realitnom trhu


 


Podľa Halifax´s indexu  ceny nehnuteľností  vo Veľkej Británii počas decembra 2007 nečakane posilnili po troch mesiacoch ich postupného znižovania, čo však podľa analytikov ešte neznamená, že dochádza k obratu na realitnom trhu, ktorý stále vykazuje známky spomalenia.


Podľa uvedeného indexu sa v decembri ceny nehnuteľností zvýšili o 1,3%, ale za IV. kvartál vykazovali pokles v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,8% a takisto aj ročný nárast cien nehnuteľností vykázal hodnotu 5,2%, čo je však  značne nižšia úroveň v porovnaní s dlhodobým priemerom cenového rastu na hladine 8%.


Po zverejnení Halifax´s indexu sa britská libra mierne posilnila, čo ale nie dostatočne silný impulz, ktorý by mal podporiť ďalšie zníženie základnej úrokovej sadzby.


Odborníci očakávajú, že BoE nezníži úrokové sadzby počas tohto týždňa, ale až vo februári, kedy budú k dispozícii upravené údaje ohľadne inflácie a celkového ekonomického výhľadu Veľkej Británie pre rok 2008.


Minister financií Alistair Darling tvrdí, že britská centrálna banka má na znižovanie základnej úrokovej sadzby stále dostatočný manévrovací priestor.


Halifax´s index  kontrastuje s ďalšími dátami, ktoré ukazujú, že sa znížil počet nových žiadostí na schválenie hypotekárnych úverov, z čoho sa odvodzuje, že mierne zvýšenie cenovej hladiny nehnuteľností v decembri 2007 ešte neznamená obrat k celkovej stabilizácii na realitnom trhu, no na druhej strane môže znamenať určité zmiernenie očakávaní ohľadne prípadného ďalšieho prepadu cien.


Prehľad Nationwide dodáva, že ani zníženie základnej úrokovej sadzby z konca minulého roka nijako významne neovplyvnilo spotrebiteľskú dôveru, ktorá je stále negatívne podporená obavami z ďalšieho vývoja britskej ekonomiky.


Prispela k tomu aj úvaha premiéra Gordona Browna, ktorý začiatkom roka 2008 varoval pred nebezpečným rastom cien energií a ďalšími súvislosťami, ktoré môžu pôsobiť na globálnu ekonomiku, najmä z dôvodu zvýšenia počtu nezamestnaných v USA a možného spomalenia americkej ekonomiky, hoci  Brown trvá na tom, že inflačné riziká v Británii zostanú pod kontrolou.


Dopyt na trhu s nehnuteľnosťami sa výrazne oslabil a možno očakávať, že ceny nehnuteľností sa nepochybne znížia aj v roku 2008, pretože dôjde  k redukovaniu spotrebiteľských výdavkov, dodáva Nationwide.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 8. 2022

USD 1,020 0,009
CZK 24,460 0,080
GBP 0,844 0,003
HUF 398,600 6,300
CAD 1,317 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS