ČLÁNOK


,

Cenu ropy dvíhajú hrozby
18. októbra 2004

V reakcii na vyhlásenie pohotovosti v USA z obáv pred útokmi arabskej Al Káidy vyšvihli sa ceny ropy od augusta na rekordnú úroveň a neustále ďalej stúpajú. Situácia na svetových trhoch je však taká, že by ceny stúpali aj bez teroristov. Trh zatiaľ nejaví ani náznak cenového uvoľnenia, naopak, analytici naznačujú, že s trendom zvyšovania cien ropy treba rátať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Rast cien zastaví iba zníženie spotreby

Trh ropy je pod silným tlakom neistoty, prameniacej nielen z hrozby teroristických útokov v USA a v krajinách Perzského zálivu, ktoré sú najväčším dodávateľom tejto strategickej suroviny na svetovom trhu, ale aj z obáv pred zastavením vývozu ruskej ropnej spoločnosti Jukos, ktorá zabezpečuje zhruba pätinu produkcie celej Ruskej federácie a v súčasnosti stojí pred štátom iniciovaným bankrotom. Situáciu zhoršila aj zložitá situácia v Nigérii, kde prebiehajú ťažké boje medzi povstalcami a vládnymi jednotkami, čo ohrozuje ropné polia a donútilo ropné spoločnosti v krajine zastaviť alebo obmedziť ťažbu ropy na minimum. K povstalcom sa teraz pripojili aj odborári a hrozia úplnou blokádou nigérijského hospodárstva. Napokon klinec do rakvy nádejí na skoré zlepšenie situácie zatĺkli aj ničivé hurikány v Mexickom zálive, ktoré poškodili terminály a ťažobné zariadenia na pobreží a tým ochromili dopravu ropy do USA. V situácii, keď spotreba po rope vo svete stúpa nevídaným tempom, nemožno než dať za pravdu tým odborníkom, ktorí v skoré zlepšenie neveria.

Vysoký dopyt po rope spôsobuje hospodárske oživenie v USA, najväčšej spotrebiteľskej krajine na svete. Pritom nejde iba o sezónnu záležitosť. Tamojšie rafinérie pracujú na hranici kapacitných možností už od skorej jari. Napriek tomu iba s najväčšou námahou pokrývajú dopyt po módnych vysokooktánových benzínoch do športových vozidiel s vyššou spotrebou a nestačia ani vyhovieť požiadavke federálnej vlády na zvýšenie strategických rezerv ropných palív. Veľmi významné, možno ešte dôležitejšie, je však pätinové zvýšenie spotreby ropy v Číne. Tá tiež prechádza obdobím rýchleho ekonomického rastu, ktorý sa môže v budúcnosti spomaliť, ale sa nezastaví. Medzinárodná agentúra pre energiu – EIA – predpovedá, že počas budúcich dvadsiatich rokov stúpne celosvetová spotreba ropy o polovicu, prevažne v dôsledku zvýšenia dopytu v Číne, Indii a ďalších novo sa industrializujúcich krajinách. Podľa niektorých japonských expertov by tak terajší rast cien ropy mohlo zastaviť iba uskutočnenie teroristických hrozieb. Svoj názor obhajujú vývojom trhu po 11. septembri 2001, keď sa ľudia báli cestovať, znížili spotrebu a rast dopytu po rope sa dočasne spomalil.

Kam smerujú ceny ropy?

Faktom je, že tradičné nástroje ovplyvňovania cien ropy zlyhávajú. Jeden z najúčinnejších ovládala OPEC: určovala ťažobné kvóty a tým aj objem exportných dodávok ropy. Členské krajiny kartelu však teraz s výnimkou Saudskej Arábie a Kuvajtu už nemajú voľné ťažobné kapacity. Účinný zásah do cien sa tak dostáva mimo možnosti organizácie. Naopak, každá hrozba teroristického útoku na ropné zariadenia v oblasti Perzského zálivu v podmienkach všeobecného nedostatku prehlbuje neistotu na trhoch a tým zvyšuje cenu ropy. Tá je dnes nepochybne viac politickou než ekonomickou kategóriou. Napriek tomu mnoho rokov omieľaná fráza o blížiacom sa vyčerpaní svetových zásob tu už možno nachádza svoju reálnu ozvenu.

Pre ťažobné spoločnosti je stále nákladnejšie objavovať a dobývať nové ložiská. Pritom podľa štúdie Deutsche Bank (DB) ceny ropy očistené od vplyvu inflácie za uplynulých 30 rokov (od prvého ropného šoku v roku 1971) stúpli priemerne o 6 percent. „Súčasné ceny sú vysoké, ale len v porovnaní s poslednými štyrmi rokmi,“ komentovala vývoj DB pre internetové spravodajstvo BBC. „Otázkou je, či naozaj smerujú hore alebo dole.“

Zostrenie vojny proti terorizmu, medzinárodná konferencia, politické výzvy, spanilá jazda amerického ministra zahraničných vecí po Strednom východe – to všetko sa môže stať a môže to aj spôsobiť zníženie cien ropy. Ale iba nakrátko, pred voľbami v USA. Rozhodne bude užitočnejšie nezvykať si na lacnejší benzín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 3. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 25,319 0,042
GBP 0,858 0,001
HUF 395,400 0,050
CAD 1,471 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS