ČLÁNOK
Centrálna banka sa necíti byť zodpovedná za problémy v IRB
5. februára 1999

O odvolaní viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Mudríka zodpovedného za bankový dohľad sa na pôde NBS nerokovalo. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol hovorca NBS Ján Onda.

„NBS zatiaľ nerozhodla ani o odvolaní správcu IRB Dušana Krkošku, avšak vzhľadom na dôvodné podozrenie z porušenia zákon o účtovníctve vznikol vážny dôvod na zváženie jeho ďalšieho zotrvania vo svojej funkcii, „skonštatoval J. Onda. Centrálna banka podľa neho aj naďalej preveruje situáciu v IRB. V prípade, že sa dokáže podozrenie z trestnej činnosti, NBS odovzdá prípad finančnej polícii. J. Onda pritom podotkol, že už dnes NBS s finančnou políciou spolupracuje.

Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš dnes uviedol, že je predčasné vyjadriť sa k prípadnému odvolaniu viceguvernéra centrálnej banky Jozefa Mudríka. „To, že sa IRB dostala do nútenej správy svedčí aj o zlyhaní bankového dohľadu. Je preto potrebné prešetriť fungovanie a efektívnosť bankového dohľadu do zavedenia nútenej správy, ako aj počas nej,“ uviedol na dnešnom brífingu I. Mikloš.

Na margo personálnych zmien v IRB, ktoré uskutočnil súčasný správca I. Mikloš uviedol: „Minimálne v jednom z troch personálnych zmien bola zo strany núteného správcu porušená zmluva medzi NBS a núteným správcom. Podľa nej je totiž možné uskutočniť personálnu zmenu v určitých pozíciách len s predchádzajúcim súhlasom NBS. A k tomu súhlas nútený správca nemal,“ skonštatoval. Podpredseda vlády potvrdil, že disponuje informáciami, ktoré môžu znamenať tunelovanie IRB.

NBS začala 2. februára 1999 kontrolu, ktorej úlohou je overiť hodnovernosť anonymného udania na adresu správcu IRB. Podľa informácii, ktoré zverejnil denník Hospodárske noviny je IRB tunelovaná prostredníctvom viacerých spoločností, pričom denník naznačil, že jednou z týchto spoločností by mohla byť firma Exrent, pôvodne založená ako stopercentná dcérska spoločnosť IRB. Vo svojom vyjadrení však správca IRB odmietol tieto obvinenia a argumentoval tým, že všetky obchody, ktoré doteraz vykonal za IRB, boli transparentné a nedošlo k poškodeniu záujmov IRB.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS