ČLÁNOK
Celý podiel SPP sa bude predávať v medzinárodnej súťaži
14. júna 2001

Vláda včera rozhodla, že 49 % akcií Slovenského plynárenského podniku sa bude predávať ako celok v medzinárodnom tendri. Rozhodnutím akceptovala odporúčanie finančného poradcu, Credit Suisse First Boston. Jej predstaviteľ Michal Šušák povedal, že najdôležitejšie je predať akcie podniku správne. Ako poznamenal, SPP má výhodu v tom, že momentálne nemá na trhu konkurenta, teda na predaj nie sú žiadne akcie plynárenského podniku v strednej a východnej Európe. Predaj akcií spoločnosti Transgas by nemal ovplyvniť cenu za SPP.

„Dôležitým aspektom predaja je to, aby štát ako 51 percentný majiteľ akcií Slovenského plynárenského priemyslu mal právomoci, ktoré mu umožnia uplatniť 51 % vlastníctvo. Pre strategického investora je dôležité to, aby mohol spoločnosť flexibilne riadiť. To sú dve protiváhy. Štát je strategický vlastník, ktorý bude mať naďalej 51 %. Preto bude chcieť aby ho investori akceptovali. Na druhej strane investori budú chcieť, aby ich štát akceptoval ako tých, ktorí denne riadia spoločnosť. „Rozfiel medzi spomínanými dvomi investormi by mal byť zakotvený v predajnej zmluve,“ povedal Šušák.

Verejná súťaž by mohla byť vyhlásená do konca júna a celý predaj by sa mal udiať do konca roka. Ľubomír Harach povedal, že vláda hovorila o spôsobe zachovania vplyvu štátu v SPP, ktorý bude obsahovať manažérska zmluva s investorom. Mala by to byť právo veta, ktoré by mali štátni zástupcovia pri niektorých rozhodnutiach. Týkalo by sa zmeny vlastníkov, predaja významných aktív, zmeny profilu činnosti spoločnosti a významných transakcií s potenciálnymi partnermi. Manažérska zmluva by mala byť doplnená aj o stanovisko regulačného úradu k rozsahu budúcich kapitálových výdavkov SPP, stanoveniu primeraných ziskov a hraníc financovania. Privatizačný poradca teraz pripraví spôsob stanovenia optimálnej ceny podielu pri predaji. Harach očakáva, že predaj 49 % bude viackolový O vstup do SPP zatiaľ prejavili záujem v spoločnom konzorciu nemecký Ruhrgas, francúzska Gaz de France a taliansky Snam. Konkurovať mu chce konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. O akcie SPP sa bude uchádzať aj španielska spoločnosť Union Fenosa. a ruský plynárenský gigant Gazprom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS