ČLÁNOK
Časť majetku starých lodeníc získala firma ES, člen Penta Group
14. marca 2002

Víťazom druhého kola verejného výberového konania na predaj časti súborov majetku konkurznej podstaty Slovenských lodeníc Komárno (SLK) sa stala spoločnosť ES, a.s., Bratislava patriaca do skupiny Penta Group. Spoločnosť ES získala celkovo päť súborov majetku lodeníc za 55 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Penta Group Andrea Straková.

Podľa správcu konkurznej podstaty SLK Ivana Pádeja bol predaný majetok znalcom ohodnotený na 298 mil. Sk. Krajský súd v Bratislave 8. marca vydal opatrenie, ktorým predaj súborov majetku schválil.

A. Straková informovala, že ponuku do výberového konania podala Penta Group po dohode so svojím holandským partnerom, spoločnosťou Oost Europa Participaties BV. Tá by sa postupne mala stať akcionárom ES. Spoločnosť ES požiada v najbližších dňoch súčasné vedenie Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) o rokovanie s cieľom dosiahnuť dohodu o spoločnom postupe v prospech zachovania výroby v lodeniciach.

Konkurzný správca dostal na majetok SLK, čiže „starých“ lodeníc celkovo štyri ponuky. Z nich dve ponuky sa týkali iba jedného súboru majetku a zvyšné dve zahŕňali väčší rozsah majetku. „Okrem spoločnosti ES ponuku predložila ruská spoločnosť Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody (OMZ), tá však nesplnila tri podmienky výberového konania,“ povedal I. Pádej.

I. Pádej očakáva uzavretie zmluvy o kúpe majetku SLK v čo najkratšom čase, o týždeň až desať dní. „Je to v záujme veriteľov, pretože v súčasnosti je konkurzná podstata zaťažovaná nákladmi,“ dodal. Podľa Pádeja zostáva v konkurznej podstate na speňaženie ešte majetok ocenený znaleckými posudkami na vyše 500 mil. Sk. Ide približne o 30 súborov, medzi ktoré patria zásoby, rozpracovaná výroba, pohľadávky, kapitálové investície a nehnuteľnosti nachádzajúce sa mimo závodu ako kultúrny dom, rekreačné zariadenie, sklady a pozemky. Ďalšie kolá speňažovania budú vyhlasované koncom marca a v apríli.

Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave konkurz 30. marca 2001. SLKB vznikli ako vnučka Fondu národného majetku SR v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS