ČLÁNOK
Čarnogurský trvá na svojich výrokoch o Duckého zmenkách
9. apríla 2001

Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský trvá na vecnej správnosti svojich tvrdení v kauze Duckého zmeniek, kvôli ktorým naňho podala česká Union banka trestné oznámenie. „Zavraždenia Jána Duckého prospelo držiteľom Duckého zmeniek, pretože po jeho smrti môžu popierať, že samotné zmenky boli vystavené trestným činom,“ zopakoval minister. Potvrdil, že jeho vyhlásenie sa vzťahovalo aj na zmenky, ktoré sú vo vlastníctve Union banky.

Podľa hovorcu českej Union banky „bola banka nútená podať trestné oznámenie na Jána Čarnogurského kvôli jeho výrokom, ktorými dôvodil súvislosť medzi smrťou Jána Duckého a prospechom držiteľov zmeniek, ktoré Ducký podpísal“.

„Keby Ján Ducký bol žil, bol by dnes nepochybne trestne stíhaný za vystavenie týchto zmeniek a dokazovanie v trestnom konaní proti nemu by bolo dôležitým dôkazom pri civilno-právnom spore o neplatnosť týchto zmeniek. Táto právna interpretácia je jednoducho nepopierateľná,“ vysvetlil J. Čarnogurský.

Ostravská Union banka podala trestné oznámenie na Jána Čarnogurského vlani v lete. Minister informoval, že ho v súvislosti s podaním vypočúvala polícia, „niekedy v septembri alebo októbri“ minulého roku.

Žaloba súvisí so súdnym sporom Union banky so Slovenským plynárenským priemyslom. Päť zmeniek v hodnote 350 mil. Kč podpísal Ján Ducký ešte ako bývalý generálny riaditeľ SPP. Podľa súčasného vedenia podniku sa však jedná o podvod. Krajský súd v Bratislave už v spore o vyplatenie zmeniek rozhodol v apríli minulého roka v prospech banky, plynári sa však odvolali na Najvyšší súd SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS