Základným predpokladom prílivu priamych zahraničných investícií (PZI) do krajiny je politická stabilita a priaznivé podnikateľské prostredie. Dôvodom najnižšieho objemu PZI v SR spomedzi všetkých okolitých štátov bolo práve zaostávanie v týchto dvoch základných aspektoch počas minulého volebného obdobia. Vo svojej prednáške v Klube ekonómov to uviedol veľvyslanec USA na Slovensku Carl Spielvogel. Ako uviedol, SR má však predpoklady, aby sa tento stav v budúcnosti zmenil, treba však prijať opatrenia, ktoré záujem investorov o našu krajinu ešte zvýšia.
Podotkol, že aj napriek tomu, že SR prijala program na podporu investícií, mnohé opatrenia si môžu potenciálni investori veľmi ťažko uplatniť. Pre porovnanie rozsahu motivujúcich opatrení americký veľvyslanec uviedol, že daňové prázdniny sú napríklad v Maďarsku pri investíciách nad 40 mil. dolárov a v ČR nad 10 mil. dolárov desaťročné. Navyše daň z príjmu právnických osôb predstavuje u našich južných susedov len 18 %. „V SR je pritom dĺžka daňových prázdnin päťročná a týka sa investícií vyšších ako 5 mil. EUR. Pre zvýšenie záujmu investorov by bolo treba rozsah trvania predĺžiť na 10 rokov, pri investíciách vyšších ako 2 mil. USD,“ uviedol C. Spielvogel.
Veľvyslanec konštatoval, že našu krajinu by sme mali chápať ako produkt, ktorí súťaží v náročnom konkurenčnom prostredí, pričom jeho najväčšími konkurentmi sú Česká republika, Maďarsko a Poľsko. SR má však podľa neho vynikajúcu polohu z hľadiska dopravných tepien a najväčšou výhodou je odborná a kvalifikovaná pracovná sila na Slovensku. Ako dodal, najlepšou prezentáciou krajiny v zahraničí je predstavenie jej úspešných firiem a podnikateľov. Preto chce veľvyslanectvo USA na Slovensku v krátkom čase zrealizovať program, v ktorom by malo dostať priestor desať slovenských najúspešnejších podnikateľov, ktorých výpovede a charakteristika by mali vytvoriť prostredníctvom videozáznamu pozitívny imidž Slovenska v zahraničí. Podľa C. Spielvogela veľvyslanectvo už oslovilo spoločnosť Coca-Cola s cieľom poskytnutia finančných prostriedkov na zorganizovanie tejto kampane. Ako veľvyslanec dodal, v prezentácii by nemali chýbať predstavitelia spoločností Volkswagen a Whirpool, ktoré prevažnú časť svojej produkcie exportujú.
V súvislosti so štvrtkovým schválením vstupu americkej oceliarskej spoločnosti U.S. Steel do košických VSŽ americký veľvyslanec skonštatoval, že tento obchod je doteraz najvýznamnejšou udalosťou tohto druhu na Slovensku. „Vzhľadom na to, že do slovenskej firmy sa rozhodla vstúpiť konzervatívna a úspešná americká spoločnosť, má táto správa silný motivujúci charakter aj pre ďalších potenciálnych investorov,“ povedal. V procese, ktorý predchádzal samotnému podpisu zmluvy medzi obidvoma spoločnosťami, ocenil prístup a zaangažovanosť slovenskej vlády, najmä jej predsedu Mikuláša Dzurindu. Veľvyslanec tiež deklaroval podporu USA pri vstupe Slovenska do EÚ a NATO.