ČLÁNOK
Bývalý šéf Enronu nebude svedčiť pred Kongresom
5. februára 2002

Bývalý predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Enron Corp Kenneth Lay v nedeľu náhle zrušil svoje svedectvo plánované na tento týždeň pred americkým Kongresom. Jeho právnik Earl Silbert napísal Komerčnej komisii senátu a Komisii finančných služieb snemovne, ktoré mali vypočuť jeho klienta, že poradil Layovi, aby nevypovedal. Silbert poradil takto svojmu klientovi po tom, čo počul vyhlásenia právnikov, ktorí už vyniesli rozsudok ohľadom úlohy Laya v kolapse Enronu.

Interná správa o spoločnosti Enron Corp zverejnená v sobotu poukázala na to, že americký obchodník s energiou nadniesol hodnotu svojich ziskov takmer o 1 mld. USD, kým top manažéri zhrabli desiatky milióny dolárov cez komplex partnerstiev, ktoré boli kľúčové pri kolapse spoločnosti v minulom roku. Riaditeľ Enronu William Powers, dekan na Texaskej Univerzite, viedol tím, ktorý zostavil správu o spoločnosti.

Správa obsahujúca 218 strán silne kritizovala bývalých výkonných manažérov Enronu pre ich úlohu v určitých finančných partnerstvách v pozadí náhleho bankrotu Enronu. Správa dospela k názoru, že viacero neobvyklých vonkajších spoločenstiev, nazývané napríklad LJM1, LJM2 a Chewco, zakrývali straty Enronu a nadhodnotili jej aktíva. Bývalý finančný riaditeľ Enronu Andrew Fastow bol objektom ostrej kritiky za pôsobenie vo funkcii finančného riaditeľa Enronu a zároveň riadenie niektorých spoločenstiev. V dôsledku týchto duálnych úloh sa osobne obohatil najmenej o 30 mil. USD.

Siedma najväčšia spoločnosť v USA požiadala na začiatku decembra minulého roka o konkurznú ochranu a jej pád predstavoval najväčší bankrot v podnikovej histórii USA. Bankrot spoločnosti v súčasnosti skúma deväť komisií Kongresu, ministerstvo spravodlivosti a práce USA a tiež Komisia pre cenné papiere a burzy. V súčasnosti sa prešetrujú aj aktivity Andersen v súvislosti s auditom v Enrone, existujú totiž predpoklady, že teraz už bývalý partner audítorskej firmy David Duncan úmyselne zničil niektoré dokumenty. Spoločnosť Andersen ho kvôli podozrenia z tohto činu prepustila. Duncan však tvrdí, že konal podľa inštrukcií vedenia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS