ČLÁNOK
Bývalé vedenie Devín banky popiera obvinenia z nezákonnosti
28. augusta 2001

Bývalé vedenie Devín banky popiera všetky obvinenia z protizákonnej činnosti v súvislosti s navyšovaním základného imania. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré bývalé vedenie banky poskytlo agentúre SITA. Národná banka Slovenska (NBS) po posúdení dokumentov predložených potenciálnym investorom v piatok rozhodla, že v Devín banke zavedie nútenú správu.

Bývalé vedenie podľa vyhlásenia trvá na tom, že poskytnuté dokumenty svedčiace o poskytnutí zdrojov pre Devín banku sú pravé a že „NBS nepredložila žiadne dôkazy svedčiace o opaku“. O navýšenie základného imania sa podľa vyjadrení predstaviteľov Devín banky uchádzala japonská spoločnosť Japan Grade One Co Ltd., ktorá by mala v Devín banke navýšiť základné imanie o 3 mld. Sk. Japan Grade One podľa predstaviteľov Devín banky už mala vložiť na účty banky ekvivalent 3 mld. Sk v zahraničnej mene. Prostriedky mali byť na účtoch viazané až do udelenia povolenia k nadobudnutiu väčšinového podielu v banke.

Bankový dohľad NBS však podľa guvernéra Mariána Juska uskutočnil v stredu 22. augusta priamu previerku v Devín banke a zistil, že banky prostriedky na navýšenie svojho imania k dispozícii nemala. NBS pri overovaní dokumentov tiež zistila, že údaje na dokumentoch, ktoré dokladovali dôvod a objem prostriedkov určených na navýšenie základného imania, nie sú autentické. V tejto súvislosti preto dala NBS podnet na prokuratúru za falšovanie listín.

Spoločnosť Japan Grade One Co Ltd bola podľa Juska založená v apríli tohto roka. Základné imanie spoločnosti je v prepočte z japonských jenov na slovenskú menu približne 1 mil. Sk, pričom vlastníkom je fyzická osoba.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS