ČLÁNOK
Bushov poradca Mankiw sa domnieva, že deficit USA je odrazom slabého rastu v EÚ
7. októbra 2003

Predseda rady hospodárskych poradcov amerického prezidenta Georgea W. Busha Gregory Mankiw sa domnieva, deficit USA je odrazom slabého rastu v Európe a v Japonsku. Uviedol to v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. Podľa poradcu by deficit amerického štátneho rozpočtu bol nepríjemný v prípade, ak by viedol k rastu úrokov centrálnej banky. Deficit predstavuje dôvod na nespokojnosť, ale rast hlavných úrokových sadzieb nie je najväčšou starosťou amerického prezidenta. Tou zostáva tvorba nových pracovných miest. Mankiw povedal, že až keď sa vyrieši tento problém, prezident sa bude môcť venovať problematike deficitu.

Mankiw vyslovil presvedčenie, že zamestnanosť v USA sa zlepší zrejme už do konca tohto roku. Americká vláda urobilo už dosť pre naštartovanie hospodárskeho rastu. Podľa odhadov národohospodárov sa v tomto štvrťroku očakáva prírastok hrubého domáceho produktu 4-5 %. Keďže sa rast v prvej fáze dosahuje bez vzostupu zamestnanosti, tvorbu nových pracovných miest možno očakávať neskôr.

Ako v rozhovore ďalej povedal, že miera úspor obyvateľstva zostáva na veľmi nízkej úrovni. Avšak prezident pripravuje stimulačné opatrenia, ktoré by mali zlepšiť situáciu aj v tejto oblasti.

Poradca sa nestotožnil s názorom, že všetky problémy amerického priemyslu a strata pracovných miest v ňom súvisia len s čínskou menovou politikou lacného jüanu. Podľa neho ide o dlhodobý proces medzi stratou pracovných miest v priemysle a vytvorením nových miest v službách. K zrušeniu sankčných ciel na dovoz ocele do USA sa Mankiw nechcel vyjadriť. Poznamenal však, že sa v tejto veci onedlho urobí príslušné rozhodnutie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS