ČLÁNOK
Burza cenných papierov v Bratislave je ešte pred pubertou
21. marca 2001

Prvé tréningy maklérov viedol vedúci oddelenia obchodov Marián Sásik. Zvončekom im dával pokyn na kúpu, alebo predaj cenných papierov v simulovaných podmienkach.

Tréningy sa stali realitou na jar 1993 keď sa na burze začalo obchodovať s akciami, ktoré sa na trhu objavili vďaka kupónovej privatizácii. Tesne predtým sa burza presťahovala z Hlavného námestia na Cukrovú ulicu do budovy bratislavskej akciovej spoločnosti Stavoprojekt. Tu mnohí z hráčov kapitálového trhu zažili jeho rozkvet, ktorý sa zvykne označovať aj slovom boom. Akcie spoločnosti Nafta Gbely si jeden z maklérov pomýlil v obchodnom systéme s akciami Slovnaftu. Vďaka omylu sa ich cena vyšplhala nad 3000 korún. Aj vďaka podobným omylom trh rástol. Nemohol donekonečna a koncom februára 1994 prišla korekcia. Korekcia sa dá pomenovať aj slovom vytriezvenie. Ceny akcií sa postupne začali približovať k hodnotám, ktoré väčšinou určovali kupujúci. Tí počas posledných desiatich rokoch väčšinou nemali záujem investovať, ale mali záujem získať toľko akcií, aby mohli kontrolovať akciovú spoločnosť. Aj vďaka tomu sa na trhu objavili anomálie, ktoré potvrdili známe pravidlo, že šťastie nie je v peniazoch, ale v ich množstve.

Vďaka skupovaniu podielov v investičných fondov sa na Slovensku objavila skupina ľudí, ktorí pracujú v bielych golieroch. Každý kto pričuchol k obchodovaniu s cennými papiermi nezabúda. Pocítil slobodu a súčasne aj riziko rozhodnutia. Existuje len jedna zákonitosť, ktorá platí aj inde vo svete. Akcie stúpajú, alebo klesajú. Stačí byť v pravú chvíľu na pravom mieste. Aj vďaka svojej povahe je kapitálový trh menovateľom slobody rozhodnutí a ako povedal rocker Otakar Petřina „križovatiek plných váhania“.

Bez váhania sa dá povedať, že Burza cenných papierov v Bratislave prežila niekoľko rekordov. Prvým je to, že objem obchodov v jeden deň presiahol 1 miliardu korún. Druhým je to, že už viac ako dva roky je hodnota indexu SAX pod jeho východiskovou hodnotu 100 bodov. Ináč povedané, burza na Slovensku je vlastne v mínuse. Na plusy zostali len spomienky, ktoré sú aj na budúcnosť. S ňou sa spája nový trh, na ktorom ešte stále niet s čím obchodovať. Ďalším rekordom je to, že burza prežila svoju smrť. Nebol na nej ani jeden anonymný obchod. Priamych je neúrekom.

Trh s akciami má okrem zakladateľa na konte aj niekoľko osobností, ktoré žijú v očiach verejnosti práve vďaka nemu. Aj vďaka nim existuje vízia „svetlejších zajtrajškov“. Na Slovensku máme za sebou trh s akciami privatizovaných spoločností. Trval necelých desať rokov. Kapitálový trh zatiaľ mešká. Či bude po puberte o desať rokov ešte nevieme.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS