ČLÁNOK
Budúcnosť DAM Diósgyör podľa Magyar Hírlap neistá
9. novembra 1999

Osud maďarských oceliarní DAM Diósgyör (DAM Rt.), v ktorých majoritný balík akcií vlastnia VSŽ, a.s., Košice, je nejasný. O možnosti previesť rozhodujúce výrobné a obchodné podniky VSŽ na novú spoločnosť, ktorú by tvorili zdravé podniky oceliarenského komplexu, informoval prezident VSŽ Gabriel Eichler minulý týždeň.

Magyar Hírlap pripomína, že privatizáciu DAM Rt. vymyslela skupina okolo Alexandra Rezeša s cieľom rozšíriť portfólio VSŽ o produkty DAM-u. Denník konštatuje, že táto situácia platí nezávisle od vlastníka aj dnes a je škoda, že za DAM-om nestojí finančne a hospodársky stabilný vlastník. Nepovažuje však za isté, že „v súvislosti s VSŽ často spomínaný strategický partner U.S. Steel si ponechá DAM vo svojom portfóliu.“

Oceliarsky podnik v Diósgyöri potrebuje podľa maďarského denníka predovšetkým získať chýbajúci obežný kapitál vo výške 3 mld. forintov. „Snahy VSŽ však nepriniesli veľký efekt. Napriek tomu, že anglická hutnícka poradenská firma Beddows už koncom marca zverejnila stabilizačný program reštrukturalizácie DAM-u, jej realizácia mešká,“ píše Magyar Hyrlap.

Ako zaujímavosť pripomína, že VSŽ už tento rok chceli dosiahnuť, aby DAM nehospodáril so stratou. To však považuje denník za „prakticky nemožné“, keďže pred dvoma rokmi bola strata spoločnosti 7 mld. forintov a minulý rok 3,6 mld. forintov (HUF). Oficiálne výsledky spoločnosti za prvý polrok 1999 hovoria o strate približne 2 mld. HUF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS